| Irimescu_Gabryel_2001 a întrebat:

Urgent! De curand sm facut o achizitie noua am cumparat un moped piagio ciao, ii am schinbat segmenti si nu stiu de ce dar cand pornesc motorul si accelerez imi miare motorul iar cand trag șocul nu nai moare motorul imi a xis cineva ca s-ar putea fi de la rodaj ca nu -l-am facut bine si alti de la carbyrator, ce ar putea fi?

OFER FUNDA!
Multumesc ❤

Răspuns Câştigător
| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Nu ai reglajul la carburator facut corect, in momentu in care l-ai pornit ai accelerat si tia murit inseamna ca aer nu iti vine cat trebuie, nu are treaba cu rodajul tinel 48 de ore in rodaj adica il pornesti lasi cate 30 de minute in relantiu, mai ambalezi putin si tot asa, dupa pe drum usurel nu el la jumate nul forta vreo 2 zile dupa talpa pe drum ca n-are nici pe drac(daca segmenti si benzina e buna, conteaza si amestecul ulei-benzina), dar regleaza carburatorul

| Irimescu_Gabryel_2001 explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

Si imi poti zice trg care sunt reglajele la un motor in 4 tinpi?

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns (pentru Irimescu_Gabryel_2001):

La motor in 4 timpi sunt acelasi reglaje daca nu ai umblat in motor distributia e la punct, reglezi carburatorul aceeeasi chestie aer si benzina

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai amestecul reglat corect în carburator. Mai trebuie sucit de șuruburile de reglaj debit combustibil sau aer.