Întrebare recomandată | daniel2forea a întrebat:

Salut,TPU! am o problema cu pc-ul.Scoate un zgomot ciudat!
prima data am crezut ca este de la hard,dar nu este asa, zgomotul se aude de la placa de baza iar de fiecare data cand scoate acel zgomot se aprinde un beculet rosu in fata unitatii! unul este verde si se aprinde cand este pornita iar unul rosu si se aprinde cand face zgomot, dar nu stiu de ce!
Astept mai multe pareri. dau funda! big grin

Răspuns Câştigător
| Andyᵗᵐ a răspuns:

Am patit si eu asta.Iti spun din propria experienta.Acest zgomot este generat de praf.Este de la ventilator.Cred ca e plin de praf de s-a aprins becul rosu.Sa stii ca la 1 luna se face cam 2-3 cm de praf.O varianta ar fi sa iti desfaci unitatea si sa cureti ventilatorul, dar mai bine te-ai duce la un specialist sa iti curete ventilatorul cu o solutie speciala.

9 răspunsuri:
| Miranda29 a răspuns:

Mai degraba este ventilatorul care cred eu ca e plin de praf, ai face bine sa-l mai cureti si tu din cand in cand cu un aspirator mic

| Terminatorul2 a răspuns (pentru Miranda29):

Cu aspiratorul eu desfac unitatea si il curat nu m-am gandit pin acum la aspirator mersibig grin

| Miranda29 a răspuns (pentru Terminatorul2):

Nici o problema happy

| RegalusDekaron a răspuns:

De fapt ledul rosu arata ca lucreaza magistrala principala. ceea ce nu e tocmai tot una cu hardul. Probabil e un cooler, desfa, surubelnita, fixeaza bine si gatahappy.

| shannygelu a răspuns:

Cred ca e de la hard iar beculetul rosu arata ca lucreaza si incarca hardul

| xAlvin a răspuns:

Sa nu se auda zgomotul de la ventilator

| cătă08cătă a răspuns:

Arunca-l de la etajul 10! Apoi cobori cu liftul,îl iei, îl duci înapoi, îl bagi în priză, îl pornești și nu o să se mai audă niciun zgomot, e 100% verificat!winking

| Gabriel123tecu a răspuns:

Din cauza de la praf.Trebuie sa il cureti de praf.

| gisty a răspuns:

S-ar putea sa faca zgmot sursa sad la mine cand il aprindeam facea un zgomot am desfacut sursa am sters ventilatorul i-am pus putin ulei si acum nu mai face zgomot