| Dextăr21 a întrebat:

Va salut. Acum cateva zile am incercat sa-mi reglez farurile singur acasa si am observat ca la reglajul lor mecanic unde se introduce o surebulnita sau imbus pentru a le schimba pozitia am rupt din greseala reglajele si mi-au ramas farurile reglate unul mai sus, altul bate mai jos si nu mai merg reglate manual.Ce as putea face in situatia asta? Sa le schimb farurile cu altele? Sau ce se mai poate face..masina este golf 4 2002.

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 4 + amator care nu are bani de service, si strica piesele.
Superb.
Ce ai vrea sa facem, sa-ti spunem sa-l lipesti cu scuipat, ca doar asta iti permiti/poti face?
Cumpara far nou, du-te in service sa il monteze si sa le regleze pe ambele.
Era 120 de lei un far pentru Golf 4, pe vremea cand Golf 4 era "in voga" (2012).
Acum probabil le gasesti la Penny, la pret de supa la plic.

| Dextăr21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ba esti nebun? laughing ce sa fac cu un far? le schimb pe amandoua daca tot fac o treaba, cine a zis ca n-am bani de service? frate daca n-ai chef de un raspuns serios nu vad de ce ti-ai pierde timpul pe aici..totusi se mai intampla si din astea laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dextăr21):

Stiu ca ai bani de service... De aia reglezi singur farurile, fara experienta si aparatura.
Si cel mai important... De aia ai Golf 4. Ca esti plin de bani.
Ce sfat serios sa iti dau? Nu am rupt niciodata un reglaj de far, si am ceva ani de experienta in domeniu. Asa ceva se intampla cand nu ai absolut nici o treaba cu domeniul, dar te bagi, ca ai impresia ca le stii pe toate.

| Dextăr21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ba. am vrut doar sa incerc nu aveam probleme cu farurile..in fine voiam sa stiu daca se schimba usor de schimbat, nu sa ne contrazicem fara rost pe aici

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dextăr21):

Din cate imi aduc aminte, ai de dat bara jos, ca farurile au suruburi dedesubt.
"ba".

| Frank51 a răspuns:

Daca nu e foarte sus lasa-le asa, care e problema?

| Dextăr21 explică (pentru Frank51):

Nu e sus..doar cel din dreapta s-a stricat mecanismul ala de reglare de pe far.cel din stanga se regleaza bine..problema e ca cel din dreapta faza lunga bate prea jos pe asfalt si nu l mai pot regla in sus la loc ca pe cel din stanga nu stiu cum as putea sa l mai reglez la loc.

| Frank51 a răspuns (pentru Dextăr21):

Daca e stricat sistemul de reglare nu mai poți face nimic, pe mine nu m-ar deranja, important este să nu bată în sus.

| Dextăr21 explică (pentru Frank51):

Dar de schimbat farurile cu tot cu sticla se schimba usor? de schimbat daca ai vreo idee..eu nu ma prea pricep