| NechitaRobert a întrebat:

Bună! Știe cineva daca pot face RAR ul la o masina de Anglia (cu conversie la volan) fara sa schimb farurile pentru Europa? Adică doar sa le reglez pentru Europa. Ofer funda

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru a fi posibilă eliberarea CIV, autovehiculele la care postul de conducere este amplasat pe partea dreaptă trebuie să fie echipate în mod obligatoriu cu faruri care emit un fascicul luminos asimetric, orientat spre partea dreaptă a drumului.

de pe site ul RAR citire, deci ai nevoie de alte faruri

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vorbim despre faruri cu reglaj RHD/LHD, poti face RAR-ul cu ele, dupa ce le reglezi corect pentru circulatia pe partea dreapta.
Dar nu toate masinile au acel reglaj.
Opelurile Vectra pe care le am, au o clapeta in lupele de faza scurta, de unde pot orienta lumina pe stanga sau pe dreapta. Ala este reglajul pentru Anglia sau Europa.

| DjSannan a răspuns:

Nu sunt expertul în domeniul acesta, dar, din ce știu, nu este posibil să faci RAR fără schimbarea farurilor. Dacă dorești faruri europene, va trebui să le schimbi. În plus, ar putea fi necesar și alte modificări, cum ar fi adaptarea sistemului electric și a altor componente.

| Merry07 a răspuns:

Bună! Prietenul meu a putut face asta, adică sa le regleze, fără sa fie nevoit sa schimbe farurile.
Acum depinde și de cei de la RAR, dacă accepta sau nu