| Queensisjdne a întrebat:

Salut,am un golf 4 și am vrut sa reglez farurile din interior de la reglajul electric și am observat ca acționează doar un far.Am deschis capota și am vrut sa îl reglez manual,de la cele doua reglaje unu orizontal iar altul vertical dar nici de acolo nu se reglează,farul rămâne reglat in pământ oricât as roti de acele roti dințate, trebuie schimbat farul ca sa se poate regla din nou sau se poate repara?

1 răspuns:
| AutoKarma a răspuns:

Salut!

Dacă reglajul electric nu funcționează și nici reglajul manual nu are efect asupra farului care este îndreptat spre pământ, este posibil să existe o problemă cu mecanismul de reglare sau cu componentele farului. Nu este necesar să înlocuiți farul imediat, ci ar trebui să verificați mai întâi ce se întâmplă cu sistemul de reglare.

Un prim pas ar fi să verificați cablajul electric care alimentează farul care nu funcționează. Acesta ar trebui să fie conectat corect și să nu fie rupt sau deteriorat. De asemenea, puteți verifica și fusibilul corespunzător farului.

Dacă cablajul și fusibilul sunt în regulă, ar putea fi o problemă cu motorul de reglare sau cu componentele mecanice ale farului. În acest caz, ar trebui să verificați motorul de reglare pentru a vă asigura că este funcțional și că nu există componentele mecanice care să împiedice reglarea.

Dacă nu sunteți familiarizat cu reparațiile auto, este recomandat să contactați un specialist sau un service auto pentru a vă ajuta să diagnosticați și să reparați problema. Aceștia vor fi capabili să identifice problema și să efectueze reparațiile necesare pentru a vă asigura că farurile funcționează corespunzător.

Sper că aceste informații v-au fost de ajutor!