| celmaitarenume a întrebat:

Va salut. Am un bmw seria 3 din 2007 si scotea fum (gri/albastru). M-am dus la un service, au pus testerul si au zis ca nu are nico problema, doar trebuie schimbat releul de bujii, si ca scoate fum din cauza ca nu a fost facut bine dpf off-ul. Am fost la cineva care mi-a scos de tot filtrul de particule si catalizatorul ca erau sparte, am înlocuit releul de bujii si am facut si un stage 1. Problema e ca tot scoate fum, nu ca inainte, atunci scotea 10-15 minute, acum scoate maxim 5. E normal sa scoata ca nu am filtrul de particule sau are alta problema? Mentionez ca am fost cu ea la diagnoza si mi-a zis ca nu are nicio eroare, "o masina ca asta mai rar".

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca scoate fum doar cand o accelerezi mai tare este de la stage 1 acela, am vazut mai multe masini diesel care dupa chiptunig (resoftare) scoteau la accelerare fum, dar pentru un timp scurt si doar in conditiile descrise.

| Digikey a răspuns:

Las-o naibii de diagnoza de rahat.De unde sa stie diagnoza daca pierde ulei pe la ghidurile de supape sau la segmenti?