| Ady97 a întrebat:

Va salut dragi membri.
Am primit si eu o amenda pentru viteza ce trebuie platita in 15 zile sa o pot plati la jumate, ideea este ca am pierdut procesul verbal si nu stiu unde trebuie sa ma duc acum pentru o copie a procesului verbal si sa achit amenda. Eu sunt din Ploiesti, unde ar trebui sa merg sa iau o copie sau daca se poate sa platesc direct?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Intrebi un taximetrist, un localnic, unde este sediul politiei rutiere ce are in deservire zona respectiva. Sediul poate sa fie chiar si intr-o localitate invecinata.
Nu este nevoie sa stii numele politistului. Toate amenzile sunt inregistrate de politia rutiera din acea zona. Tu le spui numele tau si ei iti te vor gasi in calculator. Pentru ca amenzile se tin si pe hartie dar si in calculator.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mergi la poliția din localitatea de unde ai primit amenda. Acolo vei primi informații; pentru că acolo se află procesul verbal.

| Ady97 explică (pentru anonimg):

Nu stiu nici sectia nici numele politistului...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ady97):

Mergi la politia ce raspunde de zona in care ai fost surprins cu viteza, si spui data si ora aproximativa. Daca sunt amabili politistii de acolo, vor afla cine a fost de serviciu, si eventual iti vor spune cand sa revii pentru a vorbi cu el, pentru o copie.

| anonimg a răspuns (pentru Ady97):

Intrebi un taximetrist, un localnic, unde este sediul politiei rutiere ce are in deservire zona respectiva. Sediul poate sa fie chiar si intr-o localitate invecinata.
Nu este nevoie sa stii numele politistului. Toate amenzile sunt inregistrate de politia rutiera din acea zona. Tu le spui numele tau si ei iti te vor gasi in calculator. Pentru ca amenzile se tin si pe hartie dar si in calculator.