| EqulibrE a întrebat:

pe data de 8.03. 2013 am primit o amenda pentru ca nu am purtat centura de siguranta. Daca nu o platesc imi pot suspenda permisul? Daca nu mai am procesul verbal cum o pot plati?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Permisul nu ti-l ia dar cu cat timp trece mai mult cu atat se va mari amenda si mai devreme sau mai tarziu tot o sa le cazi in plasa si atunci ai incurcat-o rau... Iar daca ai pierdut acea hartie, nu stiu ce ai trebui sa faci, e clar ca fara aia nu poti plati amenda, eu cred ca ar trebui sa mergi la sectia de politie si sa intrebi! Dupa 30 de zile se pune dobanda, deci vezi ce faci...

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te maine si plateste amenda, vei plati numai jumatate din minim. Poti obtine o copie a procesului verbal de la politia rutiera care te-a amendat.
Nu iti suspenda permisul dar daca nu o platesti in 48 ore vei plati mai mult si daca nu o platesti in 30 de zile o vor trimite spre executare silita la organul fiscal.

| EqulibrE explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns.Am citit in noul cod rutier ca au dreptu sa iti suspende permisul 30 de zile daca esti tras pe dreapta si ai amenzi neplatite.

| Ioandelasal a răspuns (pentru EqulibrE):

Care Cod rutier nou?
Codul rutier - OUG nr.195 este din 2002 si a fost modificat de mai multe ori, ultima data prin Legea nr.203/2012, intrata in vigoare la 19.01. 2013 si acolo nu este nici o prevedere in legatura cu suspendarea dreptului de a conduce.
Suspendarea se aplica numai in cazul infractiunilor si a anumitor contraventii mai grave.

| EqulibrE explică (pentru Ioandelasal):

Am gasit pe mai multe situri modificari al codului rutier in 2013.Cauta putin "adio carnet daca nu platesti amenda", vreau sa stiu daca exista asa ceva sau doar s-a propus.Pentru ca nu am de gand sa platesc amenda decat daca imi suspenda permisul pentru asa ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru EqulibrE):

Si n-ai vazut ca sunt doar propuneri, inca nu au fost adoptate.
Iti recomand sa platesti amenda azi, vei plati numai jumatate din minim.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Nu ti se poate suspenda permisul in cazul contraventiei, dar s-ai putea sa ai probleme indirecte.
Vrei sa scoti o hartoaga de la Stat, te-ai nenorocit. Nu se elibereaza pana nu platesti amenda.

Cu stima,
Neo

| EqulibrE explică (pentru MrAnderson):

Multumesc frumos pentru raspuns.Nu imi suspenda permisul? Asa se spune in noul cod rutier? Astept un raspuns.Multumesc!

| MrAnderson a răspuns (pentru EqulibrE):

Sincer, nu stiu nimic despre noul cod.
Nu posed masina, asa ca nu m-am interesat asa tare de noile schimbari.
E foarte posibil daca zici ca asa ai citit, sa fi adaugat si asemenea tampenie.

| Emoke_Brigitta_Reman_1991 a răspuns:

Buna.Stiti ceva NOU despre proiectul de Ordonanta de Urgenta conform careie soferii care nu platesc amenzile primite in curs de 90 de zile vor avea permisul suspendat.E aprobata? Sau tot in stadiu de proiect este?