| Andrei16Cristian a întrebat:

Vreau sa achizitionez un motoscuter,cu acte de Italia,unde trebuie sa ma duc sa traduc actele,cat costa, cat dureaza, va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

1. Fisa de inregistrare, se completeaza de catre solicitant la masina sau
calculator datele despre detinator (A) si vehicul (B)

2. act de identitate solicitant, certificat inmatriculare firma, original
+ copie;

3. act de proprietate, original + copie; factura, adica;

4. dovada ITP (nu e necesara la vehicule noi);

5. carte identitate vehicul, original + copie;
* necesita securizare la RAR, cost estimativ 12 RON;

6. dovada plata prin o.p. TAXA DE INREGISTRARE, 40 RON, cont
RO70TREZ70021360250XXXXX, Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica
a Municipiului Bucuresti, titular Primaria Municipiului Bucuresti, cod
fiscal PMB: 4267117; original si copie;

7. idem PLATA CONTRAVALOARE CERTIFICAT DE INREGISTRARE 24 RON, orig+copie;

8. idem PLATA CONTRAVALOARE PLACUTEI CU NUMARUL DE INMATRICULARE 30 RON,
orig+copie;
* - 6, 7, 8 - daca e persoana fizica, plata la posta sau CEC (mai exista?!);

9. imputernicire pentru cel care depune toate astea de mai sus, care
trebuie sa aiba si stampila firmei la el.
* - daca e persoana fizica e mai dificil, am inteles ca trebuie imputernicire de la notar;

Placutele si certif. de inregistrare se inmineaza personal solicitantului
sau delegatului (imputernicire + stampila).

Atentie! Conform legii, seara si sau in conditii meteo nefavorabile
trebuie sa porti vesta, e bine sa o tii sub sa daca te intreaba Garcea.

Pot fi conduse de persoane de peste 16 ani, posesoare de P.C. sau curs de legislatie rutiera. Este interzisa transportarea persoanelor sub 14 ani.

Ocupantul (ocupantii) trebuie sa poarte casti de protectie.

O persoana poate fi transportata NUMAI daca este specificat la nr. de locuri 2

Astea sunt demersurile in general la mopedele care au nevoie de inmatriculare in RO.

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Daca este de 49cc, nu ai nevoie de CIV pentru a face ITP-ul.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actele se traduc de catre un traducator autorizat, costa la acesta cca 30-50 lei pe pagina si apoi trebuie sa legalizezi semnatura traducatorului la un notar public, costa cca 40 lei pe act.