| Dydu96 a întrebat:

Vreau sa colantez masina :
Culoare masinii : negru
Culoare colant : negru mat
In certificat este negru... mai trebuie mers la RAR?

5 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Da, trebuie mers la RAR.

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu trebuie, deoarece nu se specifica ce fel de culoare este pe masina, ci doar culoarea de baza.

"În concordanţă cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116 cele 10 culori de bază înscrise în cartea de identitate sunt: alb; galben; portocaliu; roşu; violet; albastru; verde; gri; maro şi negru."

Mai multe detalii:
http://www.rarom.ro/? p=668

regis
| regis a răspuns (pentru Începătorul988):

Si ce activitate va face la RAR? Schimbarea culorii din negru in negru?!?

| Începătorul988 a răspuns (pentru regis):

Da. Pe talon o sa scrie negru mat, nu metalizat.

regis
| regis a răspuns (pentru Începătorul988):

Vezi ce a scris Lonerwolf mai sus. Aceea este lista cu cele 10 culori care se trec in CIV si talon, nici una in plus sau in minus.
Nu ii scrie nicăieri negru metalizat, scrie simplu "negru" si așa va si rămâne.
Deci nu, nu trebuie sa meargă la RAR, nu pune omul degeaba pe drumuri.