| Viorel_Leca_Alfred_1986 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina din 2004 inmatriculata ro, pot circula pe numerele acelea fara sa o mai inmatriculez.cel ce o vinde nu este propietarul masinii el la randul lui a cumparat-o de la propietarul din acte si are carte, talon, certificat de atestare fiscala si certificat fiscal si a zis ca el asa merge de 2 ani (sa il cred) si ca doar o bag la finate la mine.multumesc opel vectra 2004 1994cm 2699E

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si vrei sa ne si intrebi ceva? Ca n-am gasit nici o intrebare laughing
In principiu poti circula asa, insa exista un risc major, cel de a ramane fara talon si numere, daca proprietarul din acte afla ca inca se circula cu masina fara sa se fi facut transcrierea, si face o plangere.
Ideal ar fi sa cauti proprietarul si sa faci un act notarial de imputernicire, ca sa stii ca nu vei avea probleme.
Se poate face procura, care iti da drepturi legale asupra masinii (semnezi oriunde si raspunzi de ea ca si cand ai fi proprietar) insa nu dispare riscul de a ramane fara acte, daca proprietarul vrea sa scape de ea, sau sa-si ia numerele pentru alta masina.
Se poate face si comodat, ala am inteles ca e mai complex, intereseaza-te ce beneficii ai, daca faci asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa te legi la cap daca nu te doare?
Este plina tara asta de masini bune si ieftine si tu iti iei din start una cu probleme la acte?
Pentru orice chichita ai nevoie de proprietarul in acte.
Daca iesi din tara, daca pierzi sau iti fura un act, etc.