| Viorel_Leca_Alfred_1986 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina din 2004 inmatriculata ro,pot circula pe numerele acelea fara sa o mai inmatriculez.cel ce o vinde nu este propietarul masinii el la randul lui a cumparat-o de la propietarul din acte si are carte, talon, certificat de atestare fiscala si certificat fiscal si a zis ca el asa merge de 2 ani (sa il cred) si ca doar o bag la finate la mine.multumesc opel vectra 2004 1994cm 2699E

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce ai un contract de vanzare cumparare si o mai treci si la finante esti obligat sa o inmatriculezi in maxim 30 zile

| Viorel_Leca_Alfred_1986 explică (pentru suntserios):

Fara contract de vanzare

| suntserios a răspuns (pentru Viorel_Leca_Alfred_1986):

Tu nu stii cum sa iti mai complici viata?

iei o masina fara contract de V-C de la cineva care practic nu detine masina?

| Ottakringer a răspuns:

Procedura vânzării şi înmatriculării unei maşini este una extrem de complicată. Dacă alegi să faci contractul de vânzare-cumpărare, însă nu înmatriculezi maşina în 30 de zile şi eşti descoperit, poliţiştii îţi pot imobiliza autoturismul. De asemenea, cel care vinde maşina are un dezavantaj - primeşte amenzile în continuare, deşi are contract de vânzare-cumpărare.