| sebixxx a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina SH din Germania. Firma mea este un PFA integistrat in scopuri de TVA, inscrisa in registrul comertului intracomunitar. Vanzatorul masinii din Germania este persoana juridica. Am vazut raspunsul Dumneavoastra pe care l-am si citat, asa stiam si eu ca se desfasoara lucrurile, dar totusi, inainte de a face tranzactia am zis sa ma interesez la finante. Eu mai luasem pe firma carbuni din Ungaria si nu am platit TVA nici acolo nici aici. Dar dupa un lung periplu la finante (majoritatea habar nu au) o doamna mi-a spus ca in conformitate cu codul fiscal valabil 2011, art 145^, TVA-ul de la masinile SH achizitionate pe firma nu este deductibil, cu anumite exceptii in care nu ma incadrez (leasing, taxi, etc) si prin urmare daca dealerul imi facureaza fara TVA, la inmatricularea masinii in Romania va trebui sa platesc TVA. Tipa mi-a distrus toate visele. Apoi am vorbit cu cineva care se ocupa de masini si mi-a spus ca a cumparat masina din germania, pe firma, fara TVA, si a inmatriculat-o fara probleme, fara sa mai plateasca TVA in Romania.

Care este varianta corecta?
Mai stiti vreun caz concret?

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......mania.html

1 răspuns:
| MihaiTT a răspuns:

Pai daca tu cumperi masina cu TVA cum ti-e deductibil, nu se pune problema sa mai platesti TVA inca odata