| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi achizitiones o masina. Care credeti ca din urmatoarele este mai buna: astra bertone 1.8 16v, vectra b 1.8 1.6v sau opel tigra 1.6 16v.Care consuma mai putin, taxele la bertone sunt mai mari decat la alte masini de aceeasi cilindree?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Care este mai buna la ce? Tu compari trei masini din clase diferite. Daca ai o familie, e mai buna Vectra, daca esti fata sau daca vrei o masina pentru oras ti se potriveste mai bine Tigra, daca vrei totusi o masina sport dar mai practica, e mai buna Astra Bertone.
in privinta consumului, tigra va consuma cel mai putin, nu doar pentru motorizatea mai mica ci si pentru greutatea mai redusa. Urmeaxa Astra si apoi Vectra. Atentie insa, un motor de 1.8 va costa mai mult (RCA, impozit) si masina se va vinde mai greu. Nu vei plati nimic inplus pentru Bertone.
Dieselul nu e o mare afacere daca alimentezi din benzinarie, mai alez daca iti calculezi consumul pe cal putere, nu pe centimetru cub. Daca vrei costuri mici, de preferat o instalatie GPL.

| Minks a răspuns:

Nu ti-as recomanda masina pe benzina in vremurile astea. Depinde ce buget ai, consuma mult, chiar daca au un surplus de putere. Orienteaza-te spre Astra/Golf pe motorina.

| GabrielSGI a răspuns (pentru Minks):

Nu imi plac motoarele pe motorina sunt puturoase(sau asa cred eu).

| FPI a răspuns:

Nu ti-as recomanda niciuna daca iti place Opelu dar consum in oras sub 13 te asigur ca nu scoti cu Astra sua Vectrahappy

| cristiiiiiii a răspuns:

Deci eu am avut si vectra b 1.8 16v si tigra dar de 1.4 16v. mi-au ramas la inima aceste masini foarte bune. si bertonele cred ca este bun. dar te sfatuiesc sa alegi tigra de 1.6 16V consuma si mai putin ca celalalte si alearga bine.
Eu cu a mea de 1.4 ma tineam la un 520 D de nu misca pe langa tigra mea laughing
Bafta sper sa alegi ce iti place

| andreyy96 a răspuns:

Cred ca opel-ul tigra consuma cel mai putin.dar este si cel mai slab...
cel mai bun ar fi opel astra deoarece la partea estetica le intrece pe celelalte. Acuma conteaza si la ce bani le gasesti si cum au fost ingrijite. Cred bertone-ul ar consuma putin mai mult decat cele 2...

| XtremeX a răspuns:

Vectra b
Iti zic din experienta.

| Stefanuk a răspuns:

Eu ti-as recomanda mai bine un ford mondeo pe motorina, are consumu mic, putere mare, arata ok.....si taxele nu sunt asa mari

| dragutanmaxim a răspuns:

as zice astra bertone 1.8 16v