| Florentin_Daniel_1997 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o masina. Cum ies mai ieftin daca o iau in leasing auto sau daca fac un imprumut la banca(masina este cun kia pro cee'd gt ). Am nevoie de aproximativ 20000 euro. Multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scump iesi in ambele cazuri, ideea e care iti acepta creditul mai usor si unde gasesti dobanzile mai mici. Asta doar tu poti afla mergand la banci si interesandu te

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E bine cu banii jos, asa scapi de orice fel de comision si dobanda si ai masina ta inca din momentul in care ai cumparat-o. Leasingul te va obliga sa faci CASCO la ei (care costa dublu fata de orice alt fel de casco) iar masina nu va fi a ta pana nu vei plati si ultima rata. Degeaba zici ca ai Kia Pro Cee'd gt daca in talon la proprietar scrie ''RCI Leasing'' (sau orice alt nume de firma de leasing). Numele proprietaruli este trecut in talon, tu doar foloestesti acea masina.
Imprumutul de la banca e cel mai trist iar in cazul in care ti se aproba va trebui sa garantezi cu ceva (nu poti garanta cu masina pe care o cumperi fiindca din secunda doi in care o scoti pe poarta fabricii mai valoreaza 3 sferturi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In final o sa te coste cam 30000 dobanzi si alte minunatii scrise cu litere mici in contract.
Dupa 5 ani o poti vinde cu 5000.
Deja este prea bine pentru o coreeana.

| Carmen27 a răspuns:

Cel mai bine e in leasing auto, la banca te vei lupta mult cu ratele...stiu multe persoane care au facut prostia asta...crede.ma

| suntserios a răspuns (pentru Carmen27):

De parca la leasing nu dai rate nu?