| MrXXXdude a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un motor big grin si nu stiu din ce sa aleg... aprilia rs 50, rs 125 sau yamaha tzr...btw am 16 ani si nu stiu sigur daca pot sa conduc aprilia rs 125 asa ca as avea ceva nevoie de ajutor din partea voastra big grin
Dau Funda :X

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art. 30 si 33 din Regulamentul de aplicare a OUG nr. 195/2002 (Codul rutier), aprobat prin HG 1391/2006, de la varsta de 16 ani se poate obtine permis de conducere subcategoria A1, cu care se pot conduce motociclete cu CC de pana la 125 cmc. Numai bine!

4 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Petru varsta ta si cu A1 ia-ti Aprilia rs50.

| TotEu_8405 a răspuns:

Ca sa conduci la 16 ani iti trebuie un motor de 49 cmc sau mai mic

| MrXXXdude explică:

Deci trebuie sa aleg dintre rs 50 si yamaha tzr...

| Sharpa a răspuns:

Nu ati inteles nimic din primul raspuns dat de Ioandelasal.
La 16 ani poti da de permis A1 apoi poti conduce motociclete cu motor de maxim 125 cc(centimetri cubi) si o putere de max 11kw.
Tot la 16 ani poti lua un atestat care sa dovedeasca ca ai facut un curs de legislatie si cu el poti conduce Scutere si unele motociclete cu o capacitate cilindrica de 50cc.