| iulain13 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un motor cu 49cc pana in 18 000 lei, am gasit un yamaha tzr 50, un derbi gpr 50 si aprilia rs 50. Voi care credeti ca ar fi cea mai buna? Si vreau sa stiu care prinde cel mai mult la ora si daca pot modifica sunetul ala de scuter cumva, fara sa maresc capacitatea cilindrica

Răspuns Câştigător
| Caddillac a răspuns:

Salut... poate 1.800 lei pentru ca, cu 18.000 lei iti cumperi R1 laughing
Eu le-am incercat pe toate(Derbi, Yamaha, Aprilia) si am avut aprilia rs 50, si iti pot spune ca rs-ul din 2002 este cel mai bun...
Toate fara modificari mari prind 95km/h originale. eu aveam carburatorul marit si toba sport Arrow (Aceasta schimba radical sunetul...)
In concluzie te-as sfatui sa iti iei un rs 50 (Sunt deja vechi deci le poti gasi cu modificari, toba etc. gata facutewinking )

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Mda 1800 laughing scuze am mai apasat pe un "0" din greseala
Uite eu ce am ales de pe olx...si am sumat si yamaha din 2004 prinde 90-100, derbi gpr prinde 110 din 2001 iar aprilia inca n-am gasit una buna pana in 2000 lei, numai din alea forjate, insa am gasit o aprilia rs 50 cu kit de 100km³ si cred ca si cu toba arrow la 2200 neg. Marog...ma mai gandesc si din toate trei aprilia imi place si la cum arata cel mai mult.

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Aia la 2200 n-are toba arrow, ce zici de asta? :D
http://olx.ro/oferta/aprilia-rs-50-cu-kit-de-80-ID15iSB.html
E mai ieftina si are kit 80, sunt multumit si astea oricum prind mai mult, si arata si fain, numai ca n-are toba faina, cam cat ar costa o toba Arrow?

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Nu iti recomand una de 100cm3 deoarece depaseste maximul care normal trebuie sa fie de 80cm3 si riscul de a sparge motorul este mai sporit.
Nu te lua dupa ce spun vanzatori despre viteza maxima pana nu incerci, 80% mint.
Cea la 450euro cu kit de 80 mi se pare oferta cea mai buna pana acum... dar trebuie sa o incerci inainte de a cumpara, probeazo bine, uitate bine la ea...
Daca nu stii ia pe cineva sau un prieten care are experienta pe motoare si poate sa-ti spuna ce probleme are(daca sunt probleme)...
O toba arrow noua este injur de 120euro (este scumpa noua...)
Dar cati km are facuti cea la 450 de euro? In anuntul de pe OLX nu este specificat cati km are facuti...

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Il voi intreba mai multe.o voi lua pe cea de kit 80. Problema e ca ala care o vinde e din sudul tarii..mai departe de Buc iar eu sunt din SV. Si ma gandeam sa-l sun sa vad daca pot avea incredere. si ii zic sa puna anuntul pe tocmai.ro ca cica acolo e transportul gratis si pot verifica si coletul. Si apropo, am gasit toba arrow pentru aprilia rs la 100 ron, sh.

| iulain13 explică (pentru iulain13):

M-am uitat mai bine la imagini si am vazut ca cea cu kit de 80 are montate 2 tobe, originale aprilia. Care e mai buna ori una arrow ori doua aprilia? Si.tu ce parere ai chiar imi vor plati astia de pe tocmai transportul daca are 120 kg obiectul care-l transporta?

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Nu stiu ce sa spun, poate a 2 toba este pusa "la misto", dar oricum este o toba originala ce nu modifica deloc sunetul chiar daca ar fi sa fie 2...
Nu stiu, nu am comandat nimic asa greu de pe internet, pana acum am schimbat 3 motociclete si la toate am fost sa le verific bine inainte de a le lua...
Ai intrebat cati km are?
Daca tot nu te duci pana in sudul tarii sa o verifici tu, trebuie macar sa stii cat a alergat.

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

L-am intrebat acum, pe facebook, inca n-a primit mesajul. E din Giurgiu :/, exact langa granita.
Pentru a vedea daca e buna sau nu ii zic, cand voi avea toti banii sa-mi faca cu video oprita, apoi s-o porneasca si sa mearga oleaca, sau macar s-o tureze pe loc... Ce zici, e buna ideea?

| iulain13 explică (pentru iulain13):

..Asa, voi vedea daca pormeste de la prima "cheie", voi vedea si cum suna, cum pleaca, si ii zic sa-mi arate si bordul. Si asa vad si km parcursi.

| iulain13 explică (pentru iulain13):

Are 14/15 ani baiatul ala...m-am uitat cum arata si sigur nu poate sa aiba de mult motorul daca e asa tanar.

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Cine stie cine l-a mai folosit inaintea lui, tine cont ca e un motor din anul 2000-2004.
Da este o idee buna, cand ai toti bani roaga-l sa faca un video review cu sunetul motorului, etc...
Si km... trebuie sa stii aproximativ cat are, daca are peste 20.000 nu stiu ce sa zic...

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Pff are 52.000 sad si l-am intrebat cat prinde si a zis ca 110 (cat un motor de 49cc) si n-are firul de acceleratie si bateria are nu stiu ce straight face.pff Trebuie sa aleg alta. :/ Si a zis ca in weekendul asta imi face si video-ul. Si l-am intrebat cum suna tobele si a zis ca suna urat si trebuie sa mai cumpar si toba arrow (Am de bagat o gramada de bani in ea daca o cumpar)

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Ambalaj frumos, continut naspet... fii sigur ca nu o iei pe aia, cu bani care o sa trebuiasca sa-i bagi in aia iti iei una perfecta.
Nu te grabii, cauta cu calm, odata si odata vei gasi motorul idealwinking

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

:/ nu mai gasesc absolut niciuna care sa aiba kit 80 si sa fie sub 20 milioane...si asta avea si toate actele, pacat de kilometrii parcursi :/.a fost forjata rau sad era asa perfecta

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Ce pot sa iti zic ca eu in locul tau nu m-as baga! acum daca tu vrei sa risti, bafta laughing

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

:)) ce zici de asta? http://olx.ro/oferta/vand-derbi-aprilia-derbi-gpr-50-ID1MiP3.html
Am sunat si a zis ala ca prinde 110 :/ ..si cred ca are si toba arrow, tu ce zici. E naspa ca are poza numai dintr-un unghi. poate il mai sun si ii zic sa-mi dea mai multe...sau sa-i zic sa-mi dea video, si sa-l intreb si de km parcursi

| iulain13 explică (pentru iulain13):

Dar tot simt ca nu se compara cu aia...si arata si mai urat straight face

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Aia mi se pare o combinatie dintre Aprilia si Derbi (mai mult aprilia) Da, mi se pare buna, chiar daca toba nu este arrow, nu este una originala si este bine...
Nu cauta numai viteza maxima intr-o motocicleta de 49cm3 (In primul rand e imposibil sa prinda atat doar cu set 49), informeaza-te cat e uzata si de alte aspecte mecanice, lasa viteza maxima ultima, poti fii sigur ca 90-95km/h ii face daca este ok mecanica...
Cere-i mai multe poze, mai multe informatii, si km parcursi.

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Ce zici daca am vorbi pe facebook ...ar fi mai rapid si mai usorwinking. O sa-l sun si ma informez, sa stii ca am citit pe net ca atata ar trebui sa prinda 100-110. Acum nu stiu...sunt si mai slabe tot in 49km³

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Ti-am trimis mesaj cu numele meu Facebook

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Unde?

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Aici pe TPU, uita-te la mesaje.

| iulain13 explică (pentru iulain13):

Https://www.facebook.com/dariusalex.ciocan uite-l p'ameu, contacteaza-ma.

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Mai vorbesc cu proprietarul motorului ala cu 80 cc. Ii zic sa repare micile defecte optice care le are...cred ca voi risca, acum depinde de video-ul care mi-l da. E de incredere si-l voi mai intreba de stricaciuni si daca ii face figuri ceva. Oricum nu mai gasesc alta la pretul asta care sa aiba si kit 80, sa arate si bine si sa prinda 110, are toate actele si are si piese noi. poate nu e un dezavantaj asa de mare km parcursi. app nu e chiar veche spre deosebire de celelalte de banii astia, e din 2004. Mai vad eu...ce zice ala si iti mai transmit ce-i important poate ma mai ajuti cu cate ceva happy. Oricum iti multumesc de sfaturile date, si apropo bateria a zis ca-i desc, si trebuie incarcata cu redresorul..atata tot si ala n-are redresor si o porneste impingand-o, eu am deci nu-i nimic grav. Si e si negociabil..deci o voi scoate cu vreo 1700-1800 lei cred, dupa ce ii voi zice ce nu-mi place la ea si "nu-s sigur" si "e si putin cam scumpa pentru atatia km"..stii tuwinking laughing

| Caddillac a răspuns (pentru iulain13):

Da te inteleg, poate are 55.000 de km dar e posibil sa fie doar 55.000 de km in bord si motorul sa fii fost schimbat si sa aiba mai putini km, daca ma intelegi,
Oricum daca ai nevoie de un sfat ceva ma gasesti ori pe facebook ori pe TPUwinking

| iulain13 explică (pentru Caddillac):

Da-mi cererewinking