| MACosmin a întrebat:

Vreau sa incep scoala de soferi pentru categoria C problema este ca eu de cand l-am luat pe cel de categoria B nu prea am mai condus, chiar si cand l-am luat ( din a 2-a incercare)a fost la limita.
Cat de mare este diferenta dintre scoala de soferi si examenul pentru categoria B vs cea pentru C? Sunt cerinte mai mari? E mai greu sau mai usor?

2 răspunsuri:
| 17Ioana a răspuns:

Salut!
Diferentele sunt strict legate de masina, adica restrictii de viteza, tonaj, acces si mecanica.
Sfatul meu, inainte sa incepi scoala sa mai conduci un turism, ca o sa te urci la volanul camionului de scoala si o sa te panichezi, cand vezi ce masina trebuie sa conduci.
Dupa ce iei permisul, iti poti gasi de munca in domeniu, stiu pe cieva de la https://volsped.ro/, se ocupa de mutari internationale si castiga destul de bine.
Succes!

| MACosmin explică (pentru 17Ioana):

Mersi! Deci alte diferente nu sunt? am facut cateva chestionare sa vad cum e si am observat ca sunt mai multe intrebari de mecanica si nu la fel de multe legate de reguli de circulatie.
Deocamdata nu intentionez sa lucrez ca sofer, imi trebuie mai mult pentru a profesa in alt domeniu...am nevoie doar de categoria C.
Alte sfaturi ai?