| Wenttmann a întrebat:

Vreau si eu detalii despre cum imi pot cumpara o masina din Germania. Toti prietenii mei si-au luat masini din Germania si le-au inscris pe Bulgaria, mai exact vreau un Audi a6 2005-2007 sau un Bmw seria 5 2005-2007. Este adevarat ca acolo sunt mai ieftine? Cu cat sunt mai ieftine? De ce? La ce pret pot lua o masina din astea doua? Cat mai multe detalii despre ce vreau eu sa fac.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da gasesti masini mai ieftine cu cateva sute de euro pentru ca piata e mai mare acolo.

te duci in Germania, gasesti niste dealeri de incredere si iti cumperi masina. daca ai asa multi prieteni care au facut asta de ce nu ii intrebi?

ai acum vine intrebarea. Sper ca nu vrei sa o inmatriculezi si tu tot in Bg nu? sau vrei sa fii cocalarul suprem cum seria 5 dar care nu isi permite sa isi inmariculeze masina in Romania si devine un pericol public pe strazi.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De ce nu-i intrebi pe ei?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca toti prietenii tai sareau in fantana, sareai si tu dupa ei? In al II-lea rand nu vrei sa-ti cumperi, vrei sa ti se cumpere. Ca sa cumperi ceva presupune sa ai banii tai personali pe care sa-i fi muncit.

| Wenttmann explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce problema ai tu ca imi cumpara parintii masina? laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Wenttmann):

Nicio problema n-am, si eu am primit lucruri de la parinti cand eram mai mic, fiecare dintre noi primim dupa posibilitati si mentalitatea parintilor. Dar nu cred ca este ok sa-ti insusesti treaba asta folosind expresia ''vreau sa-mi cumpar'' fiindca nu este corect fata de cei care au muncit pentru bani si poate n-au reusit sa stranga suficienti sau pur si simplu au muncit banii cu care si-au cumparat o masina. Mi se parea mult mai ok sa folosesti expresia ''voi avea'' un Audi de nu stiu care sau ''ma intereseaza'' un Audi de nu stiu care. In rest nu e problema mea ce fel de educatie iti fac parintii tai si nici n-am de gand sa incep o polemica pe tema asta.

| Wenttmann explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai si tu partea ta de dreptate dar mai si exagerezi laughing Mersi salut

| Florian20405 a răspuns:

Ia-ti din Germania, masinile sunt mai ieftine cei drept nu cu mult dar macar sti ca le cumperi cu km originali.Cumpar-o de la propietar,nu de la dealer, dealeru le putuleste, le face mai da si km inapoi(daca nu e neamt get be get).Nu cred ca vrei sa ai o masina scumpa pe Bulgaria nu? Adica eu cand vad o masina pe Bulgaria sunt sigur de ceva.Ori e cocalar, ori e tigan, ori e furata laughing.
bafta!