| jolie a întrebat:

Vreti sa-mi dati si mie niste sfaturi? fac scoala de soferi; sala o iau mereu dar pic orasul interesant e ca atunci cand sunt singura in masina sau cu instructorul conduc fara nici o problema nu ma pierd deloc dar cand e vorba de examen imi este frica, ma pierd nu stiu ce sa mai fac imi puteti spune si mie niste secrete niste sfaturi ceva? va rog crying((

12 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Încearcă să lași emoțiile de-o parte și să te gândești că și polițaiul ăla, în ciuda faptului că are uniforma aia care-l face poate să pară mai dur, în fond si la urma urmei tot om e și el, la fel ca tine, la fel ca noi toți. Încearcă să nu-l mai privești ca pe un superior, pentru că oricum poate eşti de 50 de ori mai deşteaptă ca el, şi să încerci să te "enervezi" un pic în momentul când dai traseul, adică să-ți spui "ce naiba frate, am ajuns să ma pierd din cauza unui fraier de politai, care s'aşa-i vai de capu' lui". Metoda asta este cea mai eficientă pentru a te face sa fii sigură pe tine la volan, și cel mai important este că te ajută să te relaxezi și să nu fii încordată, iar dacă vei fi relaxată vei conduce mult mai bine şi nici nu te vei mai pierde.
Succes! happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Programeaza traseul in alta zi decat sala. Astfel eviti o parte din oboseala dinainte. La volan nu ai voie sa te pierzi indiferent de situatie, asta poate costa viata cuiva, de acord? E drept ca examentul iti da emotii pe care nu le mai ai dupa ce ai luat permisul. Este foarte important sa fi condus masina pe care dai examen. Daca e posibil sa conduci acea masina pentru incalzire, inainte de examenul propriu zis. Si apoi te gandesti ca trebuie sa faci exact acelasi lucru, dar cu politistul langa tine.
Traseul de obicei se aranjeaza si cu spaga, dar nu poti face gafe prea grave, si as fi nebun sa dau asemenea sfaturi - incorecte din orice perspectiva ai privi. Inca ceva: majoritatea politistilor de la examen sunt mai ingaduitori oricum cu fetele, asa le place lor sa o faca pe cocosii. ( Niste libidinosi corupti altfel, majoritatea )

| °•C®I§†I•°™ a răspuns:

@crepsly

Gresit! nu dati mita la politisti ca asa ii invatati

| °•C®I§†I•°™ a răspuns:

Mihaela gandeste-te Ca esti cu un prieten sau instructorul tau. si nu fii speriata. si nu te lua dupa asa oameni ca si Crepsley

| Nic a răspuns:

Eventual pune-l pe politai sa poarte o masca a unui prieten de-al tau.

hai sa fim seriosi.lasa distonocalmu ca nu e bun.la fel eram si eu, am picat de 3 ori la traseu, a 4a oara l-am luat.trebuie sa te gandesti ca tu trebuie sa ii arati politistului ca nu vei fi un pericol cand iti vor da carnetul, ca acorzi prioritate, sa nu te grabesti cand executi o manevra, ca iei piciorul de pe acceleratie cand e vreo trecere de pietoni, etc.cu alte cuvinte trebuie sa conduci in asa fel incat sa nu ii fie frica cu tine in masina.

| marix_8480 a răspuns:

Trebuie autocontrol care porneste doar de la tine, prima data si eu am avut teama de politist, mamaaaaaaa dar ce teama, sala am luat-o din prima la oras am cazut, apoi iar am luat sala si pana la oras am avut doar cateva ore, acele ore le-am petrecut stand pe banca in parc singura doar cu mine dar spunandu-mi :nu mi-e frica, nu mi-e teama nu ma uit la el si nu-mi pasa cine vine langa mine la examen, eu trebuie sa trec.Si culmea e ca a functionat dar invers am avut tupeul sa depasesc timiditatea si teama sa -l privesc si sa ma comport normal de parca nu as fi depins de el, chiar sa glumesc timp in care m-am relaxat si m-am concentrat la condus ca si cand eram cu cineva obisnuit. Tu esti o persoana cu caracterul tau si nu un copil care depinde de cineva. autosugestia si putin tupeu. succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am luat de cateva saptamani permisul.Am picat de doua ori orasul sala am luat-o tot cu 26 puncte.Tot la fel ca tine si eu am avut emotii foarte mari mi se intuneca mintea parca. A treia oara cand am dat traseul mi-am luat inima in dinti si am luat permisul cu felicitari.Adevarul este ca am si condus bine si nu m-a interesat ca este politistul langa mine.Tot timpul sa te gandesti ce ai de facut si o sa scapi de emotii.Conduci ca si cum ai fii singura! Spune-mi te rog de cate ori ai dat traseul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" mihaela intreaba:
... interesant e ca atunci cand sunt singura in masina ...conduc fara nici o problema "
daca mai faceti sau faceti asemenea experiente, sa conduceti singura in alt loc decit in afara drumului public, este posibil sa uitati pentru o buna perioada de permis... Cum ati invatat regulamentul si faceti asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine. concentreazate asupra volanului ca si cum ai fi singura incearca sa nu bagi in seama papagalul din dreapta(scuzama da eu nu ii suport)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miha, si eu vreau sa fac scoala de soferi.sincer,fac pe mine de emotii. dar stiu un lucru. trebuie invatat la nebunie.

| ..._7939 a răspuns:

Eu am luat un distonocalm inainte cu 5 minute si a fost perfect.

| CipriaNNN a răspuns:

E ceva psihic, incearca si tu sa nu te uiti la politai sa te imaginezi ca si cum ai fi cu instructorul in dreapta. Un prieten de`al meu tot asa avea emotii si nu stia ce sa faca si a luat 100g de votca si apoi o guma si l-a direct. big grin. bine nu te sfatuiesc acum sa faci si tu la fel ca el dar incearca sa lasi emotiile "acasa". Atata timp cat stii cat de cat sa conduci n`are de ce sa-ti fie frica ca nu-l iei.Ba din contra ar trebui sa fii sigura pe tine si sa ai in gand ideea : "E IMPOSIBIL SA NU`L IAU" happy.