| Alaanonim2k20 a întrebat:

Salut, am o problema, mie mi-a expirat dosarul de la scoala de soferi, am luat sala din a 2 a încercare dar mereu pana sa dau sala trebuia sa astept cate 2-3 luni pana sa am loc. Orasul l-am dat o data si am picat, intrebarea mea este, mai are rost sa fac un dosar si sa mai dau pentru permis? Am 22 de ani imi doresc sa conduc dar nu puteam invata nu stiu de ce, nu ma descurcam la viraje, viram prea putin sau prea mult, la schimbat de viteze, am facut toate orele si pe langa alea am mai luat ore de cred ca am platit dublu scoala si degeaba nu am progresat chiar asa mult. Este posibil sa nu fiu capabil sa conduc niciodata? Am 22 de ani instructorul ma punea sa mai conduc cate o jumate de ora si o recuperam, nu faceam ora intreaga, o saptamana am facut 2 ore zilnic, ar mai avea rost sa dau de permis sau sunt un caz pierdut? Toti au permisul si doar eu nu am, la examen am uitat pana si frâna de mana ridicată.

7 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Cred ca la tine e vorba de un blocaj psihologic. Pune-ți în minte ca abia la anul dai examen și iei permisul. Dezvoltă o durere la bască despre ce spun ceilalți. Caută un instructor de treabă, față de care să nu te simți timorat. Fă cât poți de multe ore în oraș, în situațiile cele mai grele pentru tine. Cu alte cuvinte, exersezi de-ți sar mucii. Repetitia est mater studiorum.
Eu când am luat permisul (95) făcusem 45-50 de ore (nu 30 cum era atunci cerința). Plus multe ore ca pasager cu tata, în care observam atent tot ce face. Când am dat examen, polițistul m-a felicitat și a spus "Uite dom’le, un șofer adevărat".
Baftă.

| Cksihja a răspuns:

Mai bine pieton decât pericol public, cum vrei să ieși pe șosea dacă nu știi să conduci?

| Alaanonim2k20 explică (pentru Cksihja):

Ma refer, merita sa fac la o alta scoala de soferi sa invat?

| Cksihja a răspuns (pentru Alaanonim2k20):

Peste câțiva ani, acum nici nu știi să găsești o școală bună și nu cunoști bine oamenii. Nu știi cine vrea să te învețe și cine vrea să să te stoarcă de bani.
Când o să te înveți cu lumea și cum merg treburile atunci poți să cauți o școală bună și un instructor bun.

| Alaanonim2k20 explică (pentru Cksihja):

Aveam momente cand ma descurcam bine, poate si din cauza stresului

| Cksihja a răspuns (pentru Alaanonim2k20):

E mai mult frica de a face lucruri noi. La 22 de ani și ai aceea frică de copil. Trebuie să te obișnuiești cu lumea și să gândești matur.

| Dvi2002 a răspuns:

Si eu am luat sala din a doua incercare, si traseul il dau iar ca m-am grabit, am avut un instructor de toata jena. Dar trebuie sa iti placa sa conduci.