| Szarvas a întrebat:

Vw passat b6 an 2006 motor 1.9 am reglat volan. Am pornit sa plec de pe loc iar volanul s-a blocat nu ma lasa sa virez. Din ce cauza? Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ai vreun martor cu rosu sau galben aprinse in bord? Scoti cheia din contact, si apoi incerci din nou sa vezi daca merge.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

- Pasul 1: introduc cheia in contact (solenoidul ala) numai pana se aprinde martorul volan galben si astept cca 2 sec sa se stinga- se aude si cum se deblocheaza volanul;

- Pasul 2: imping cheia in solenoid inca o treapta si se realizeaza "contactul" adica, se aprind si ceilalti martori de bord...astept sa se stinga spirala;

- Pasul 3 :mai imping inca o treapta cheia si actionez demarorul...

Incearca ca mai sus, si vezi daca merge, cred ca ai blocatorul de volan defect, uite si niste discutii pe tema asta pentru mai tarziu: https://vwforum.ro/topic/52163-steering-column-defective/