| crst90 a întrebat:

Treaba sta in felul urmator. de cateva saptamani cand motorul masinii e rece si vreau sa plec simt cum volanul da senzatia ca ar fi blocat si sa virez trebuie sa trag mai tare de el dar asta doar pentru. cateva secunde ca dupa isi da drumul si e din nou moale asa cum trebuie sa fie. cineva imi zicea ca asa e la motoarele diesel. cand e frig volanul devine putin mai greu de controlat la inceput si l-am crezut laughing ca e o persoane de incredere cat de cat dar acum pe langa ca volanul e mai greu de manevrat cand pornesc pentru. cateva clipe a mai aparut si un sunet cand virez de exemplu pe o strada. cand virez mai puternic aud ca un sunet ca si cum ar freca ceva. e ca si cum ar freca ceva. azivara mi-a fost schimbat contactul si volanul a fost luat jos. ar putea fi de la aia?

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Posibil să fie un furtun crăpat și să pierzi ulei de servo, concomitent cu pătrunderea aerului pe instalație. De aia merge mai greu la început.
Ar trebui remediată problema înainte să pice servo de tot, altfel riști să se strice și pompa.

| helgione a răspuns:

Posibile cauze : pompa dr servo ds semne de oboseala
ulei prea vascos sau prea putin
prinde aer
cureaca de accesrii atineaza

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunetu ala pe care-l auzi e zgomot de planetara, n-are treaba cu volanul. Una dintre planetare este pe duca.

| marian7474 a răspuns:

Te lasa servo