| AndreeaCr a întrebat:

A incercat cineva dieta RINA? Am inteles ca se pot da jos 30 kg in 90 de zile cu aceasta.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un medic nutritionist! Asemenea diete, dupa ureche, pot sa-ti distruga sanatatea.

| peperonies a răspuns:

Daca vrei sa slabesti nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.

| FemeiaPisică a răspuns:

Eu am slăbit -17kg până în prezent. Mi-am schimbat stilul de viață, nu am ținut o dietă pentru asta. Dacă ții o dietă, o să pui la loc dublu. Tu ar trebui să dai jos kilogramele sănătos(lent) şi să te menții. Nu să slăbeşti rapid, să îți distrugi organismul şi apoi să te îngraşi la fel de rapid.
Da, într-adevar slăbeşti repede până când organismul se adaptează la acest regim nesănătos şi după ca să îşi revină o să te "pălească" foamea. Poți renunța chiar după câteva zile(asta dacă nu eşti prea încăpățânată).

Cu ce o să te confrunți dacă ții dieta Rina:
-vergeturi destul de urâte pe corp;
-piele lăsată/atârnată(mai ales la brațe şi fund);
-guşă inestetică;
-anemie;
-diverse probleme de sănătate;
-stări de oboseală/discomfort/nevroză/agitație/somnolență etc;
-imunitate foarte scăzută;
-tulburări gastrice;

Să continui?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Este de fapt o dieta disociata. Da, efecte are, insa va trebui sa mananci disociat tot restul vietii daca nu vrei sa iei inapoi kg acelea.

| Betty12345678 a răspuns:

E posibil, dar nu ti-as recomanda pentru ca iti distrugi sanatatea.Pentru a slabi intr-un mod sanatos, e indicat sa dai jos cam 1 km pe saptamana.

| Sanziana88 a răspuns:

Da, foarte eficienta, am slabit binisor. Am gasit aici info: https://explicativ.ro/dieta-rina-cum-sa-slabesti-eficient-in-90-de-zile/

| thechristine a răspuns:

Buna, am incercat-o eu si am slabit cam 7 kilograme in 90 de zile. Este pe Facebook un grup care se numeste "dieta rina 90 de zile", o comunitate de oameni care tin dieta asta. Poti sa vezi acolo cat de mult au slabit cei care au tinut dieta rina. Poti sa citesti si info si aici https://www.unica.ro/sanatate/dieta-rina-meniul-pe-zile-241012. Nu se potriveste tuturor, insa principiile sunt sanatoase.

| BigShopRomania a răspuns:

Cu astfel de diete iti vei distruge sanatatea! Tot ce se pune si de da rapid si cantitativ va fi o problema! Alimentatia este totul, sport si vei slabi corect si sigur, fara sa-ti pui sanatatea in pericol. Nu iti dori rezultate rapide, gen Super dieta X, 50 de kg in 20 de zile... Sa fim serios, sunt vrajeli ce te distrug. Lasa disperarea, te inteleg. Alimentatie+Sport si multe lichide si in timp, cu rabdare vei ajunge la rezultatele dorite. Numai bine si mult succes!