| ElementX a întrebat:

Ajutor! Acum o saptamana jumatate am luat paduchi de la scoala! Tin sa mentionez ca sunt o persoana foarte curata si imi ingrijesc mereu parul, care e foarte des si cret! Nu-mi explic cum am patit asa ceva! Am cumparat un sampon antiparazitar de la farmacie si desi scria o spalare la 24 h, fiindca sunt mai paranoica m-am spalat mai des,cam de doua ori pe zi,m-am pieptanat ore in sir si am spalat tot in casa. Problema e ca de vreo doua zile a inceput sa ma manance iar scalpul,desi paduchi nu mai gasesc si ouale ce au ramas sunt moarte,si am un fel de matreata. M-am spalat mereu cu acel sampon care a dat rezultatr in sensul ca dupa nu ma mai manca, maxim o data la doua zile m-am spalat si ieri de doua ori,dar niciun rezultat, tot ma mananca si in par nu mai gasesc niciun paduche! Sunt terminata, tin ff mult la parul meu si nu mai rezist psihic! Ce sa fac?crying

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Foloseste leacul babesc: gaz lampant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut problema asta. Evident, am scapat.
Daca matreata aceea iti coboara pe firele de par, se numeste matreata uscata. Incearca sa iti schimbi samponul de par, eu m-am spalat cu elseve anti matreata si a ajutat.
Cat despre mancarimi, daca esti sigura ca ai scapat de paduchi, cu timpul vor disparea. E posibil sa fie si paranoia.
Bafta.happy

| AH5 a răspuns:

Eu inainte sa folosesc un sampon deparazitant m-am dat cu otet in cap si mi-am acoperit parul cu o punga sa "sufoc paduchii" laughing, dupa m-am dat cu un fel de sampon ce il tineam in cap vreo 5-10 minute asta am facut o data pe zi timp devreo 3-4 zile. Poate nu a fost bine pentru scalpul tau sa te speli asa des pe cap.Nu am fost nevoita sa ma tund sau altceva, poate ai un fel de alergie ce se manifesta prin mancarime si matreata din cauza samponului happy