| AdinaCrissa a întrebat:

Am 15 ani.1.credeti ca este bine sa ma machez la scoala?
2. Oare profesorii imi vor face observatie?
3. Dar cu oja am voie sa ma dau?
4. Credeti ca o sa imi imbatraneasca pielea mai repede daca ma machez deja de 1 an jumate cu fond de ten, blush, rimel, fard de pleoape, luciu de buze, creion?
fundita!

Răspuns Câştigător
| Aly28 a răspuns:

Bunahappy
1.Daca te face sa te simti mai bine, sa ai mai multa incredere in tine da.
2. Daca te machezi discret,cu fond de ten,putin fard crem pe pleoapa superioara,si roz,bej,mov putin pe coltul extern al ochiului, rimel, si putin gloss e ok.Nu e recomandat sa folosesti nuante prea inchise,sau creion de ochi negru foarte intens. Oricum depinde mult de profesori,unii nu spun nimic, si atat tipm cat esti atenta la materia lor, nu au nimic de comentat.
3.Sigur ca ai voie-ai putea incepe pentru inceput,ceva deschis-roz,crem, bej, desi la liceu dintr-a 9 sa stii ca fetele se dau cu oja rosie, chiar din generalabig grin.
4.atat timp cat folosesti produse de calitate,te demachezi dupa utilizare, si iti aplici o crema hidratanta inainte de fondul de ten, nuhappy
succes in noul an scolar

7 răspunsuri:
| Lacoste a răspuns:

Buna.Atata timp cat nu este exagerat machiajul, atunci da.S-ar putea sa se gaseasca unii profesori care iti vor face observatie dar atata timp cat machiajul e simplu, natural nu ai de ce sa nu te dai.La intrebarea 4... da, o sa imbatraneasca mai repede, cam multe machiaje.

| MasterOfDisaster a răspuns:

1)da,un machiaj usor,rapid, cat mai natural, fara culori super-stridente.
2)nu,nu cred
3)da,dar fara culori gen:portocaliu,verde, albastru, roz tipatoare.
eu zic ca pentru scoala manichiura frantuzeasca e perfecta happy
4)pai cam da.
eu zic ca ar trebui sa renunti la fond de ten.
eu de exemplu am tot 15 ani si de juma` de an ma dau cu rimel si luciu de buze.atat doar.

| Deiiu26 a răspuns:

Mai bine renunta la fondul de ten, date doar cu rimel, luciu de buze si creion iar la fardul de ploape nu folosii culori stridente si logic ca poti sa te dai cu oja dar cand esti la scoala sa nu te dai cu rosu aprins, negru, roz strident. Sper ca te-am ajutat.

| DeliaDaniela a răspuns:

Da, o sa iti imbatraneasca pielea mai repede daca te faci foarte des cu fond de ten! Iar in privinta profesorilor... depinde de caracterul fiecaruia! Poate unora nu le va conveni, poate altii nu au nicio treaba! Dar oricum, nu te machia foarte extravagant, ca sa nu ai probleme! Eu zic ca in primele zile sa te faci doar cu rimel, luciu de buze si eventual putin fard de ten... cu siguranta vor mai fi fete care se machiaza si asa o sa vezi ce zic profesorii! Daca vezi ca nu ii deranjeaza, poti sa te machezi putin mai tare! Sper ca ti-am fost de ajutor happy
bafta in noul an scolarwinking

| cryna a răspuns:

Ai luat`o cu machiatu`cam repede. poate profi nu vor comenta dar sigur nu o sa le convina mai ales daca o sa vii machiata strident...si da datorita fondului de ten aplicat zilnic o sa ai multe probleme cand o mai cresti.la 50 de ani o sa riduri si o sa arati ca la 70.imi pare rau pentru tine.nu iti pot garanta ca asa o sa fie.dar cam asa se intampla

| Anek a răspuns:

1. Te machiezi si tu numa la evenimente speciale, nu in fiecare zi.
2.Nu toti, fiecare are gaza lui.
3.Da,daca te machiezi de la varste fragede in exces exista sanse de 70% sa iti imbatraneasca pielea si o sa pari mai batrana pe la 20 de ani in sus cama asa

| brigifolk a răspuns:

1.numa la ocazii speciale
2.depinde de pasarea lui
3.da da nu culori foarte stridente
4. DAAAAAAAA pe cand o sa ai 25 de ani o sa arati ca o baba(fara suparare dar cunosc pe cineva)nu te da ca nu are rost stii cum ii vorba aia cui nu-i place sa nu se uite laughing