| AdinaCrissa a întrebat:

Am 15 ani.1.credeti ca este bine sa ma machez la scoala?
2. Oare profesorii imi vor face observatie?
3. Dar cu oja am voie sa ma dau?
4. Credeti ca o sa imi imbatraneasca pielea mai repede daca ma machez deja de 1 an jumate cu fond de ten, blush, rimel, fard de pleoape, luciu de buze, creion?
fundita!
[Scuzati-ma ca am pus la aceasta categorie dar toate intrebarile mele au fost puse aici si am apasat din greseala. Doream sa pun la Beauty and Fashion.] Ma scuzati!

16 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Daca te-ar ajuta cu ceva? Cu ce te ajuta "glet"pe fata?
Da-ti si tu seama...fond de ten(la ce-ti trebuie fond de ten? ai cosuri,pistrui,pete?-daca nu, lasa-l. Tenul e sensibil.), pudra...nu-i vad folosul, dar mie mi se pare ca incarca fata mai mult.
Rimelul e ok, fardul de pleoape(incearca nu culori stridente...si nici machiaj incarcat de seara-cu nu stiu cate nuante de gri,umbre,etc),luciu de buze merge,mie imi place mai mult balsamul,face buzele moi nu lipicioase,dar tu alegi aici; creion dermatograf-tot subtiiil,adica nu in combinatie cu tus sau revenind la faza cu machiajul stridentbig grin

Oja---french daca iti place sa ai unghiile putin mai lungi... daca nu lac,sau un crem.
La profesori nu comentez, in general mai mult tine de impresia pe care si-o fac, de conceptiile fiecaruia.Toate se fac in limita decentei si frumosului.

| BlancaFantasma a răspuns:

Eu am 18 ani si nu ma machez deloc decat cu rimel uneori:d
N cred ca e mare problema daca vi la scoala si tu putin machiata.adica facuta cu un gloss incolor pe buze dau data cu putin rimel la ochi.
In schimb nu e bine deloc sa te dai cu fond de ten si blush.Ai 15 ani abia, lasa pielea sa "respire", ca sigur ai un ten frumos.ce o sa faci pe la 30`40 de ani incolo? ce daca ai un cos,doua sau ceva pe fata suntem fete,nu putem fi perfecte mai ales "in perioada aceea a lunii"
Ai inceput sa te machiezi mult prea devreme.
Profesorii nu iti fac nicio obs atata vreme cat vi machiata decent(la mine la liceu nu fac obs niciodataoh go on)
Cu oja nu are nimic daca te dai,sunt atatea culori frumoase,dar nu`ti lasa unghiile foarte mari nu arata frumos la scoala, sar in ochii profilorlaughing
Referitor la ultima intrebare, da ai dreptate pielea iti va imbatrani mai repede daca te machiezi de la o varsta atat de frageda.bafta! si fi naturala sigur esti mai frumoasa asa.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Poti, putin asa, subtil.
Foarte posibil
Mai bine lac de unghii.
Da, ai sa ajungi o baba hoscaita.

| VacutzaRoscata a răspuns:

Esti chiar atat de urata incat ai nevoie de asa mult machiaj?

| OanaG a răspuns:

1 Da dar nu foarte vulgar, ceva simplu, de bun gust!
2 Daca vei avea profesori gen"comunisti, si nu suporta si care iti mai fac si morala ca in loc sa inveti stai in oglinda...
3 Un lac de unghii cred ca este suficient.
4 Mai uite eu ma machiez din clasa a 9a cu fond de ten, creion si fard de pleoape[cam rar]. Nu-ti imbatraneste pielea odata ce ai grija de tenul tau, de ex aplicand o masca de argila de 2 ori pe saptamana sau sa faci o infuzie cu ceai de musetel o data la 2 saptamani. Daca folosesti produse de calitate, nu te afecteaza cu nimic.

Si nu te machia cu fond de ten de ala la tubulet de 3-4 lei, am avut o colega care numai de ala olosea si a avut de suferit. Mai bine dai 40-50 lei pe un fond de ten bun. Eu ti-l recomand pe cel de la Avon, fond de ten calmant. Asa arata...

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| PinkPanther a răspuns:

1. Nu cred ca e bine, esti prea tanara pentru asta, in cel mai rau caz un fond de ten, baton corector sau [udra de fata in cazul in care ai cosuri
2. Depinde de profesori, pe unii ii derajeaza machiajul pe altii nu
3. daca e oja discreta nu cred ca are ce sa ii deranjeze
4. Daca sunt de calitate nu iti imbatranesc pielea, sunt unele care chiar o protejeaza.

| iiConspire a răspuns:

Nu este rau sa iti dai dar nu cu cantitati exagerate asa cu putin la 2 3 zile si va fi mai bine pentru ca multe fete machiate toti spun ca is"piti" oja da ai voie profesori nu cred ca iti vor face daca ai cantitati mici de machiaj si iti spun toti baieti se uita la fete normale fara machiaj exageratwinking

| Casandra a răspuns:

1.Nu e bine sa te machiezi deloc
2.depinde
3.da
4. normal...mai ales ca-ti strici pielea de la varsta asta...
Fi naturala cat esti frumoasa... dupa ce incepi sa imbatranesti te poti ajuta de machiaj pentru a arata bine

| SplashFire a răspuns:

1. nu
2. da
3. nu dinaceea stridenta (roz,verde, albastru, portocaliu) poate cu lac transaprent sau cu sclipiciwinking
5. da

| ICanSeeAll a răspuns:

Nu te machia! Eu am 16 ani si nu ma machiez deloc. Iti strici fata si nici nu lasi impresie buna. Mai ales la scoala. Foloseste rimel si luciu de buze. Eventual putin de fond de ten daca ai cosuri sa le acoperi. Chiar daca nu iti vor spune nimic, profesorii isi fac o impresie. Cu oja ai voie si cu rimel/luciu de buze. Nimic mai mult. Depinde de tine. Acesta e sfatul meu. Poti fi frumoasa si fara machiaj, la varsta asta, chiar esti mai frumoasa fara.

| Catacombe a răspuns:

Nu e nici un vai daca te machiezi. Bine, dar fara fond de ten, el e ceea ce strica fetei!
La 15 ani e si normal sa te machiezi. Asta daca te demachiezi corespunzator. Uite aici niste idei :
1. La scoala :
- corector [ cearcane, cosuri. doar daca ai nevoie ]
- gloss
- rimel
- si putin creion daca nevoie.
Dar daca nu ai voie sa te machiezi si tu tot vrei sa arati bine, te poti face asa :
- iti conturezi foarte subtil sprancenele [ iti va da un aer mai inspirat ]
- ondulator de gene [ cei de la avon au scos unul, sau gasesti la flormar si inglot ]
- rimel incolor daca ai
- si putin balsam de buze

Si pentru seara poti adauga niste fard de pleoape.
Sper ca te-am ajutat. Si tine mine : Nu te da cu fond de ten! o sa-ti strice fata! Si ai grija sa te demachiezi total inainte de culcare
Funda?

| cocacola_7093 a răspuns:

Ca sa nu-ti strici pielea cu fondul de ten incearca sa renunti la el...dar daca nu poti incearca sa amesteci putin fond de ten cu crema da fatahappy

| KIMYKO25 a răspuns:

Pai cu oja ai putea sa te dai dar sa fie una mai crem

| Dydiiishorr a răspuns:

Da,cum sa nu, insa nu folosi culori tipatoare.
La fel si despre oja.

| onixminnie a răspuns:

Parerea mea este ca nu este o idee prea buna sa incepi de la varsta asta, inca frageda, pentru ca ai toata viata inainte.
Am o prietena care tot asa a inceput de la varsta asta cu fardurile si acum are o fata plina de cosuri cu puroi...Ei bine machiajul trebuie folosit din punctul meu de vedere doar la momente speciale...si nu in viata de zi cu zi.
Alta sugestie:la scoala trebuie sa fii cat mai decenta...pentru ca nu iesi in evidenta cu aceste lucruri ci cu caracterul tau.Sunt sigura 100%ca esti frumoasa asa cum esti. Sper sa imi asculti sfatul.happy:*

| ionica4 a răspuns:

1.la scoala ar trebui sa te dai doar cu fond de ten (doar daca ai cosuri si imperfectiuni), cu un luciu de buze si rimel.2. doar daca esti in gimnaziu o sa-yi faca observatie profesorii.3.cu oja se poate da oricine.4. da.este un caz in america unde unei fete i-a imbatranit pielea de 2 ori mai repede pentru ca se machia de la 13-14 ani...nu e recomandat sa faci asta zi de zi.creionul, fardul de pleoape le poti folosi mai mult la petreceri decat la scoala...