| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si am o problema...imi cade parul foarte tare...la fiecare baie imi cade cate un "ghem" de par si apoi la pieptanare la fel.nu stiu ce sa mai fac si nu inteleg din ce cauza imi cade asa mult la varsta mea. daca a mai trecut cineva prin asta si a reusit sa rezolve problema, va rog sa-mi spuneti si mie.multumesc happy

6 răspunsuri:
| Paris a răspuns:

Stii, specialistii spun ca este normal sa ne cada in jur de 100 de fire de par pe zi. Eu nu imi pot imagina ca asa ceva este posibil. Si eu trec prin lupta impotriva caderii parului, in anumite perioade ale anului. O posibila cauza poate fi folosirea unui sampon neadecvat parului nostru. La fel ca si fata, si parul are nevoie de ingrijire speciala, care sa ii ofere exact acel tratament de care are nevoie. Eu am folosit un sampon de la farmacie, am dat 7 lei peel (da! 70 de mii de lei vechi), de la firma favisan, trebuia sa ma spal de 2 ori cu el la o baie, iar la ultima clatire sa folosesc apa minerala cu otet sau lamaie. inca ii fac masti cu ulei de masline =, galbenus de ou, ca sa ils timulez si sa il ajut sa isi revina si sa fie din ce in ce mai sanatos. Cu caderea nu mai am cine stie ce probleme de cand am terminat tratamentul acela cu favisan. Exista, cum stii si tu fel si fel de sampoane, revalid fiind cel mai mediatizat, nu pot sa iti spun insa daca este si bun. trebuie sa le incerci tu personalm, sa le folosesti cu regularitate si "conform prospectului" iar rezultatele nu vor inceta sa apara. A, si inca ceva! fara placa, daca se poate! pupicihappy

| LuS[z] a răspuns:

Probabil ai o lipsa foarte mare de calciu.Incearca sa iei un tratament pe baza de calciu si sa folosesti un sampon anti caderea parului.Si nu iti lasa unghiile mari cel putin pentru o vreme ca sa nu-ti consume din calciu.

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Toti oamenii pierd zilnic in jur de 60-100 de fire de par pe zi, dar din pacate datorita stresului si neingrijirii adecvate multe persone pierd cantitati mai mari de par, rezultatul fiind o rarire vizibila a acestuia.

Cum prevenim caderea parului?
• Alimentatia corecta este esentiala pentrtu anatatea parului
• Apa, proteinele, biotina, vitaminele A, B6, B12, C, cuprul, fierul, zincul, calciul, magneziu, acizii grasi si acidul folic joaca un rol important in mentinerea scalpului si parului sanatos
• De asemenea masajul scalpului joaca un rol important in cresterea parului acesta stimuland circulatia sanguina. Este indicat un astfel de masaj in fiedcare seara
• Un rol la fel de important il are si perierea parului care ajuta la distribuirea uniforma a grasimii. Periati parul de 2 ori pe zi, dimineata si seara
• Evitati expunerea excesiva la vant, soare si caldura (feonul, dusurile fierbinti, ondulatorul si placa de intins parul)
• Purtatul caciulilor sau palariilor prea stramte afecteaza circulatia sanguina la nivelul scalpului si pot cauza pierderea si distrugerea parului
• Una din cauzele principale ale pierderii parului este stresul, incearca sa-l reduci facand o scurta plimbare relaxanta in fiecare zi
• Daca obisnuiesti sa te vopsesti incearca sa o faci cat mai rar, odata pe luna sau la doua luni
• Evita sa agresezi parul. Piaptana-te cu delicatete, nu te trage de par si evita pe cat posibil elesticele si clamele
• Incearca sa dormi cel putin 8 ore pe zi
• Foloseste balsamul si taie varfurile inspicate
• Daca constati o cadere accentuata a parului adreseaza-te unui dermatolog pentru ati recomanda un tratament potrivit

| roxanaa a răspuns:

Buna. Si eu am avut aceasta problema. Am rezolvat-o cu Revalid capsule, suc de morcovi, baut dimineata, clatire cu otet si pe cat posibil sa eviti folosirea balsamului care il poiate face sa cada mult mai mult. Asta pentru un efect mai rapid. Dupa ce cade mai putin poti incerca primavara si vara o cura de b-ri si ca-mg si alte tratamente naturiste- gaz, infuzii, ulei de masline, de ricin etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am problema asta. Folosesc de ceva timp o masca din ulei de măsline și ou. 4 linguri de ulei de măsline la 2 oua se amesteca bine și se aplica pe patul ud. Se tine aprox 10-15 min după care se clătește. Eu la început, în primele 2 săptămâni o foloseam de 2 ori pe săptămână(când ma pe spăl-am pe cap)
Acum o folosesc o data pe săptămână. Crede-ma ca da rezultate vizibile încă de la prima folosire. E testata de mine și merge. Mai îmi cade parul dar nu asa de mult cum îmi cădea înainte.

| delianadina a răspuns:

Date cu petrol de la farmacie:*
si eu am avut problema
te dai cu el pe parul murdar si il lasi vreo 4-5 ore cel putin:*