| StilSanatos a întrebat:

parul imi cade ingrozitor, cate o mana de par la fiecare pieptanare si spalare, stiti ceva tratamente naturiste? ideea e ca inainte nu imi cadea asa doar ca am avut o perioada foarte stresanta si isi spune cuvantul, va multumesc!

3 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Cantitatile indicate in reteta sunt pentru un par mediu. In cazul in care aveti parul mai lung sau mai scurt, adaugati sau reduceti din cantitati. Pentru parul mediu sunt necesare: 6 linguri ulei masline, 5 linguri ulei ricin, 3-4 linguri vitamina A uleioasa, 4 fiole vitamina C si un galbenus de ou. Toate acestea (cu exceptia uleiului de masline si oului) se gasesc in farmacii. Reteta este impotriva caderii parului, regenerandu-l si vitaminizand firul de par.

Mod de aplicare: inainte de baie se uda parul foarte bine, se sterge si se maseaza cu aceasta compozitie, insistandu-se 2-3 minute la varfuri. Apoi se strange parul si se acopera cu ceva (casca sau prosop), lasand solutia sa patrunda timp de 30 - 60 de minute. Apoi se clateste si se spala parul in mod normal. Compozitia se aplica la fiecare spalare timp de cel putin o luna, pentru a se vedea efectele ei. Mult succes!

| Maria002 a răspuns:

Buna! Am patit-o pe pielea mea,si am rezolvat-o
Deci eu m-am dat la fiecare spalare cu ou crud in cap, merge ff bine
Si sa stii ca nu glumesc, mia recomandat doctorul
Sper ca am ajutat!

| Izaaaaq a răspuns:

Cand te speli pe cap, sa dai de 2 sau 3 ori cu sampon. Poti sa-ti pui, cand faci baie pe cap cat o lingurita, de otet. Acesta il face mai matasos si mai rezistent.