| Alexa109 a întrebat:

Am auzit ca daca ai un dinte stramb se poate pune aparat dentar doar pe 3 dinti(cel din stanga, cel din mijloc care e cel cu problema si cel din dreapta)Si am auzit costa un milion acea chestie de se pune pe dinte(nu stiu cum se numeste). Intrebarea e : Este adevarat? Ce se zice?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un aparat dentar pus doar pe 3 dinti va deforma si cei doi dinti din margine, ceea ce poate duce la dez-alinierea de la restul danturii. Acesta e motivul pentru care aparatul dentar se monteaza pe intreaga dantura, sa uniformizeze aliniamentul tuturor dintilor.

Ceea ce spui tu (fixare pe 2 dinti alaturti) se face in caz de montare al unui "pod" de coroane dentare.

| Sophieka a răspuns:

Mergi la un stomatolog care iti va recomanda un ortodentist happy
Faci o programare pentru o consultare la un ortodont si vei gasi acolo raspunsurile corecte!

| ceafostodata a răspuns:

Am întâlnit persoane care purtau aparat dentar dar din cauza ca aveau doar câțiva dinți strâmți, purtau bracketi(asa se numesc acele patratele metalice care se pun pe dinți la apart) doar pe respectivi dinți. Cred ca asa se va întâmpla și la tine, oricum cel mai bine este sa mergi la un ortodont și îți va spune el ce este mai bine pentru tine.