| IcsD a întrebat:

Am auzit ca pentru. scoaterea punctelor negre de pe fata se umezeste fata apoi se freaca cu malai. A incercat cineva? Credeti ca va da rezultate?

11 răspunsuri:
| Mina a răspuns:

Este vorba despre gomajul cu malai. Eu folosesc, dar altfel: o data pe saptamana imi fac o masca cu albus de ou+malai. O aplic pe tenul curat, masez circular, mai ales pe zonele cu puncte negre, las sa se usuce si clatesc cu apa calduta, iar la final cu apa rece. Aplic crema hidratanta si gata! E foarte eficienta masca, curata tenul in profunzime si incet, incet dispar si punctele negre.

| campanario a răspuns:

Buna.Cu malai nu am incercat insa cu zahar da big grin. E foarte eficient, curata in profunzime, nu doar punctele negre, si tot aceeasi e metoda, cum ai zis tu, doar ca e zahar.

| Maria_1984 a răspuns:

Functioneaza! Eu aplic malaiul in alta combinatie! Imi umezesc fata cu apa rece apoi masez cu malai, mai ales in zonele problematice, indepartez stratul de malai tot cu apa rece dupa care simt o preiune asuprea pielii.Pasul urmator consta in aplicarea feliilor de castravete, masand tenul, usor! Stai aproximativ 10 minute asa dupa care indepartezi feliile de castravete, te speli cu apa calduta si aplici o crema potrivita pentru tenul tau!

| Pinkyyy;x a răspuns:

Da, eu am incercat! Si chiar functioneaza
numai ca vorba aia:"Sufera baba la frumusete"tongue
adica o sa te doara asa un pic dar daca vrei rezultate
. te stradui cat poti.
inceearca malai cu miere.
deci:
iti faci o baie de aburi nici prea fierbinte
ca sa se deschida porii
apoi dupa ce iesi din baie...
te freci in zona unde ai punctele
negre cu malai amestecat cu miere.
Sa nu apesi prea tare.
P. S.: Nu din prima o sa le scoti pe toate pentru. ca o sa te chinui prea mult. Fa chestia asta cel putin de 2 ori pe saptamana si vei vedea rezulatatele curand.
Te pup vezi ce faci papa!

| Skeletonized a răspuns:

Am o colega care a incercat happy A spus ca a dat rezultate, dar dupa un timp mai indelungat. Trebuie sa iti umezesti fata ( de ex. iti poti pune un prosop pe cap si sa stai cu fata in abur deasupra unui recipient cu apa fiarta), apoi, dupa ce iti freci fata cu malai timp de cateva minute, cureti tenul cu apa calda si sapun! Sper sa dea rezultate si la tine happy Bafta! big grin

| Christinne a răspuns:

Nu mai incerca malai si toate chestiile astea. Mergi la un salon, iti va aplica un tratament cu aburi, si scapi de tot ceea ce te deranjeaza pe fata. Costa intre 40 si 80 lei. Si poti face asta o data pe luna, apoi din ce in ce mai rar. Eu am facut asta cam 10 luni, si acum nu mai am absolut nicio problema. Succes

| alemao a răspuns:

La cosuri te referi?
Ei bine eu stiu alta metoda, am incercat si merge...
Iti capul dasupra la o oala(sau orice alt vas) cu apa fierbinte cu un prosop pe cap. timp de 15 minute, apoi ii faci foarte usor fara sa te doara.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am incercat. Eu folosesc crema. Poate pe viitor o sa incerc.
SFAT: Sa nu incerci sa ti-l scoti singura pentru ca eu am facut prostia sa incerc si m-am ales cu un semn urias rosu pe fata care a prins coaja, zici ca-i buba si nici nu am reusit sa scot punctul!

| iauru a răspuns:

Sora-mea si merge

| Mara_1046 a răspuns:

Da, eu am incercat. Operatiunea asta are rezultate bune, doar ca trebuie sa fii atenta sa nu fii prea dura si sa iti ranesti pielea. Sfat: incearca o infuzie cu ceai de musetel inainte pentru rezultate si mai bune! Succea!

| alma90 a răspuns:

Pentru cei care au puncte negre le recomand ingrijirea ZILNICA(pentru rezultate optime)cu un spumant delicat sau peeling(in functie de ten), o ingrijire corespunzatoare va incetini/preveni aparitia acestora.ATENTIE! nu apelati la produse casnice:cafea, malai, etc.pentru ca va puteti alege cu serioase iritatii! in farmacii exista o varietate de produse care va pot ajuta. oat farmacistul va poate recomanda cu incredere. POPIKhappy