| MaryMaria333 a întrebat:

Am auzit ca vopseaua se aplica pe parul nespălat. Eu mi l-am spălat alaltăieri, azi doar mi l-am udat ca să scot fixativul. E ok dacă ma vopsesc acum?

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, adică e măcar puțin uleios? Uleiurile pe care le produce scalpul natural au rol de protecție, de aia se vopsește părul nespălat.

| Eireann a răspuns:

Parul nu trebuie spalat in ziua in care se aplica decolorantul fiindca uleiurile produse de par protejeaza scalpul de actiuea puternica a decolorantului. Daca e doar vopsea nu are treaba.

| OxyAliA a răspuns:

Este recomandat să aplici vopseaua pe părul curat și uscat, astfel încât să poți obține cel mai bun rezultat. Dacă ți-ai spălat părul alaltăieri și l-ai udat doar pentru a scoate fixativul, atunci este posibil să mai aibă urme de produse de styling sau alte impurități care ar putea afecta procesul de vopsire. Îți sugerez să îți speli părul înainte de a aplica vopseaua, astfel încât să ai un păr curat și pregătit pentru vopsire.