| justanswermyquestionpls a întrebat:

Am citit c-ar fi bine sa folosesc un balsam (conditioner) dacă fac efort des. Sunt băiat și am 19 ani. Am, conform frizerului meu, un par subțire și fin, moale. Au început sa-mi apară și goluri în păr (receding hair line).
Îmi puteți spune ce fel de șampon sau balsam sa folosesc și cum și când să-l folosesc (balsamul in fiecare zi și șamponul la 2-3 zile)? Și să-mi recomandați unul? Momentan folosesc un șampon împotriva căderii părului de la gerocossen capilar+ și o cremă de păr de la Vivanatura, pe care le-am luat dintr-un plafar.

1 răspuns:
| Drimmero a răspuns:

Daca ti s-a retras linia parului inseamna ca ai alopecie androgenetica, adica acel tip de alopecie mostenit de la bunici, parinti cum de altfel sunt majoritatea calvitiilor barbatilor. Poti sa te dai oricat vrei cu balsamuri, sampoane si tot felul de solutii "minune", din pacate acel par nu se mai regenereaza, e o cadere ireversibila, singura solutie e implantul pentru a mai avea par sanatos. Stiu ca suna dur dar asta e realitatea, ai mai putea folosi Minoxidil 5%, ajuta oarecum la regenerare dar trebuie folosit constant pe parcursul vietii, daca incetezi sa te mai dai cade inapoi parul. De asta zic ca singura solutie care e garantata si merge e implantul de par, astea sunt genele tale, nu ai ce sa faci.