| goldi a întrebat:

Am cumparat gel pentru extragerea punctelor negre de la Clearskin, e buna de ceva sau sunt bani aruncati pe geam?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Iti mai matifiaza tenul daca e gras, dar in niciun caz nu te scapa de punctele negre. Poti scapa de ele doar prin extractie la cosmetica si o rutina corecta de ingrijire a tenului, pentru ca punctele negre reapar constant

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Crema aia de la Avon? Nu, sunt de nimic, gelurile NU o sa aiba niciodata efect pe punctele negre.
Doar scrub sau acele benzi de extractie.

| darrio2007 a răspuns:

Da-te tu si apoi spune-ne si noua. Ca sa stim sa nu cumparam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bani aruncati la gunoi. Produsul ala se lasa sa actioneze pe piele iar lista de ingrediente nu e prea prietenoasa : polyvinyl alcohol ca al doilea ingredient dupa apa, alcohol denat ca al 4-lea ingredient si parfum ( cate ingrediente se ascund in spatele denumirii de " parfum " doar producatorul stie - parfumul e alcatuit din mai multe componente individuale si se pot ajunge la sute ).

Chiar daca nu vezi instant "efectele " acelor ingrediente, pielea in timp este afectata. Pielea ti se poate descuama, usca excesiv iar tenul prin aceasta uscare excesiva intelege ca trebuie sa produca sebum ca sa restabileasca problema dar "blocanduse " de suprafata uscata el nu va putea iesi la suprafata si se va transforma in cosuri, puncte negre sau albe.

Ca sa scapi de punctele negre ti-as recomanda sa mergi la o cosmeticiana priceputa pentru extragerea lor si dupa sa folosesti un exfoliant chimic care iti curata sebumul din pori si previne aparitia lor dar le si trateaza pe cele existente deja. Daca punctele tale negre sunt foarte mari si niste plasturi pot sa fie eficienti.

Eu folosesc lotiunea BHA 2% de la Paula's Choice
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

Inainte sa cumperi un produs cauta review-uri mai intai si uita-te pe lista de ingrediente. Promisiunile pompoase ale producatorului nu ar trebui sa te influenteze.

| goldi explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,mi-ai fost de mare ajutor

| anonim_4396 a răspuns (pentru goldi):

N-ai pentru ce ^^

| TCosminn a răspuns:

E mai bine ca sa intrebi inainte altadata. Oricum, e bine sa mai faci si milostenie. Banii i-ai dat de pomana daca ai dreptate.

| tacitacitaci a răspuns:

Ce ar fi sa o testezi si sa ne spui si noua, iar inainte sa-ti mai cumperi creme din impuls sa cauti pe Google?