| Boinx a întrebat:

Am folosit Zineryt in exces si pe frunte mi-au aparut niste bubite asemanatoare basicutelor, atunci am luat o pauza pentru ca pielea mea devenise si extrem de uscata.acum am inceput sa dau din nou cu Zineryt, sperand ca acele bubite sa dispara, si intr-adevar au disparut, dar au ramas niste pete rosii si pielea din nou foarte uscata.sa renunt la Zineryt? sau ce pot folosi sa revina pielea la normal? multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nevoie sa renunti la el(decizia finala iti apartine). Petele vor trece de la sine complet in cateva luni(maximum 5), fara a folosi ceva anume.Totusi,pentru a grabi putin disparitia lor, poti face masaj local cu crema de galbenele. Zineryt-ul foloseste-l de doua ori pe zi(dimineata si seara)daca ai probleme ceva mai grave cu cosurile, sau doar o data pe zi(seara)daca nu ai probleme mari.Seara(inainte de culcare)acesta trebuie aplicat pe fata curata si lasat sa actioneze pana a doua zi. Daca consideri ca trebuie sa-l folosesti de 2 ori pe zi, aplica-l si dimineata si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(minimum 4 ore). Pentru ca pielea sa nu se usuce excesiv de la tratamentul cu Zineryt, maseaz-o uneori cu felii reci de castravete(lucrul acesta va racori si calma tenul)si, dupa o perioada de timp de la masaj(in jur de 15 minute),clateste fata cu apa rece(fara sapun).De asemenea,pentru a o hidrata, poti folosi o crema hidratanta fara ulei(cremele grase pot duce la aparitia cosurilor)sau chiar crema de gabenele, intr-un strat foarte subtire.Pentru curatarea fetei, iti recomand sapunul(lichid sau solid, nu are importanta) sau gelul de dus Dove(aceste produse nu usuca pielea).

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Renunta la zineryt si mergi la farmacie sa consulti pentru a obtine alta crema buna.

| Lullabies a răspuns:

Foloseste o crema hidratanta. Cea de la Garnier Essentials.

| dalia_7907 a răspuns:

Zineryt nu este recomandat tuturor tipurilor de ten.In prezent urmez si eu tratament pentru ten cu zineryt.si sunt destul de multumita.Este adevarat ca usuca fata foarte tare.dar nu mai tare ca skinoren si brevoxyl.Si tinand cont ca acestea trei sunt cele mai bune pentru ten acneic...mai bine ramai la zineryt.dar te dai doar de 2 ori pe zi(dim si seara), si mai faci pauze.Dermatologul mi-a spus ca e posibil sa se mai irite. daca folosesc prea mult.sau eu stiu.asta scrie si pe prospect.Acum tu stii mai bine situatia.

| Marius151 a răspuns:

Mai bine te duci la dermatolog.

| messi25 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa renunti si sa iei putin calciu]