| Corinne a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturibatting eyelashes
Am probleme cu parul.crying mi s`a ingrasat foarte mult.adica mi se unge repede si sunt nevoita sa il spal o data la 2 zile si stiu ca nu este sanatos.
Din ce m`am documentat eu.am inteles ca trebuie sa folosesc un sampon cu pH echilibrat dar am nevoie de cateva exemple de astfel de samponuri si balsame pentru ca spalarea sa fie mai rara o data la 3, 4 sau chiar 5 zile.
Am nevoie de raspunsuri concrete.va raman datoarebatting eyelashes
Multumesc anticipat! kiss

17 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Buna, incearca samponul galador, are doar extracte naturale.foloseste apoi un balsam pentru par gras, aplica-l de la jumatatea parului inspre varfuri.pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa nu folosesti balsam o perioada fiindca ingrasa parul. Foloseste sampon Jonshon Baby. Este foarte bun si are un pH echilibrat. Spala-te in ritm normal, la 3-4 zile si o sa vezi ca in cateva luni lucrurile se mai remediaza.
Incearca sa umbli mai mult cu parul prins (daca e lung) si nu-ti da cu mana prin el.

| LoryM22 a răspuns:

Spala-te cu sampon de la revalid sau mai este o marca care o folosesc eu impreuna cu balsam si ma spal la 3 zile pe cap cu toate ca nu se ingrasa asa rau elseve, sunt foarte bune, daca nu vrei sa schimbi samponul iti recomand sa te clatesti cu putin otet(pui putin in apa in care te cvlatesti), misorul dispare cand dupa ce se usuca parul, si nu o sa se mai ingrase rau.

| ShiNee a răspuns:

Am folosit si eu Sunsilk pentru par gras nu are nici un efect din contra parca era si mai si...head& shoulders mie mi-o fost de mare ajutor.ala clasic...

| Silvia a răspuns:

Ingrasatul parului se produce si de la faptul ca te speli des pe cap.Si eu vara, ma spal pe cap in fiecare zi, pentru ca merg la plaja si imi ud parul...si dupa 3 luni de spalat pe cap zilnic, prin septembrie aveam parul foarte gras.
Eu am renuntat la balsam, si am schimbat samponul.Pana atunci ma spalam cu Pantene, dar am observat ca dupa 2 zile deja ma manca ...capul.Am inceput sa folosesc Head&Shoulders, si parului meu ii prieste din plin.Acum ma spal pe cap la 3-4 zile si nu mi se mai ingrasa parul, nici capul nu ma mananca deloc.
Sfatul meu : sampon Head&Shoulders, inmoi bine parul in apa, te speli de doua ori[samponezi odata, te clatesti si te mai samponezi o data], si, daca poti, renunta la balsam. Daca totusi folosesti balsam, evita sa aplici pe firul de par de la radacina, pentru ca si aplicarea balsamului pe radacina parului provoaca ingrasarea rapida a parului.
Succes!happy

| adika a răspuns:

Uite aici, plus sampon de la Favisan pentru par gras, e fff bun, il gasesti la Plafar sau pe site-ul lor: www.favisan.ro:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

| Summer Memories a răspuns:

Sampoanele pentru copii sunt alegerea perfecta pentru o utilizare frecventa, in vreme ce sampoanele pentru parul gras sunt prea agresive.
Obligatoriu balsamul trebuie aplicat la varfuri, nicidecum la radacina pentru ca nu face decat sa se ingrase mai rau. Evita orice produse pentru ingrijirea parului care au in compozitia lor silicon, uleiuri, lanolina, precum si cele 2 in 1 care pot fi foarte agresive pentru parul tau, determinad glandele sebacee sa produca si mai mult ulei.
Mai poti clati parul cu infuzie din frunze de nuc insa va capata nuante de brun.Sau poti incerca sa clatesti parul cu otet amestecat cu apa.

Sper ca te-am ajutat kiss

Bft! kisskiss

| TeoIonela a răspuns:

Daca ti-l pieptani de multe ori pe zi-asa cum fac eu-toata grasimea de la baza se va duce spre varfuri si, uite parul ingrasat la 2 zileee...Am si eu aceeasi problema; incearca sa folosesti un sampon cu PH-ul echilibrat, adica PH=7; de acum inkolo eu voi incerca sunsilk pentru par gras, sau asa cum a spus Brigaela-Jonhon Baby...incearca-le si tu

Succeshappy

| sasha a răspuns:

Conteaza foarte putin samponul pe care il folosesti nu ti se ingrasa parul din cauza tipului de sampon... tu l-ai obisnuit asa sa il speli des incearca sa il speli mai rar, sa nu il piepteni foarte des sau poate ai ticul acela de a trece cu mana prin par din 5 in 5 minute ...toate aceste lucruri duc la ingrasarea parului tau nu samponulwinking

| carmen_4289 a răspuns:

Nu stiu dai cu putin ulei de masline ca am si eu probleme cu scalpul

| Bebitza_3599 a răspuns:

Si eu am aceeasi problemasad abia ast rasp la int ta...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti imaginezi ca eu am parul cret si-l spal o data la... 10 zile.hee hee Serios, si nu ca as fi o nespalata laughing dar chiar nu simt nevoia sa-l spal caci nu se ingrasa deloc si nici nu ma maninca capul. PLus ca il am cam lung si spalatul la 2 zile ar fi un adevarat chin. Eu folosesc sampon Fructis si balsam tot Fructis. Uneori si o masca de par. Cam asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut ma numesc Petru ma gasasti aicea www.maisonesthetique.ro ea o crema dela PLAFAR dela viva natura cu 98 la suta din PETROL. e una din cele mai bune costa 18 roni folosaste 2 tuburi sau suna-ma
Te pot ajuta cu orce problema ce inseamna parul sau cine are nevoi.
Sau pi oricine care are probleme cu caderea parului pi care vra sal pastreze (: fara nici un contra cost. bafta

| mirella25 a răspuns:

Buna iubita, iti recomand un tratament naturist foarte bun. Fa rost de urmatoarele: o sticluta de esenta de rom, 200 ml de gaz ( pentru lampa, de la benzinarie, etc.), 2 oua si o cescuta de otet. Amesteca toate aceste ingrediente foarte bine pana cand devin o pasta omogena, pasta pe care o aplici pe par si stai cu ea in cap cam vreo 10 minute. Apoi, incalzesti apa cat mai multa si masezi bine radacina firului de par, dar nu tare ci foarte incet si te speli de vreo 5-6 ori pe cap pana scapi complet de mirosul de gaz de lampa si de rom. In legatura cu samponul pe care sa-l folosesti, cumpara un sampon pentru par foarte gras ( gras ). In cateva saptamani, ai sa constati faptul ca parul tau este mult mai sanatos si nu se va mai ingrasa excesv. Nu uita, ai mare grija si la ceea ce mananci pentru ca, mancarea grasa ingrasa parul foarte mult. Evita carnea grasa, fumatul si alcoolul ( daca este cazul ). Sa auzim de bine!}{

| jockeritza a răspuns:

Desi ti s-au dat sfaturi foloseste produse Wella Professionals sau produse din Franta. Daca nu functioneaza du-te la un Hair stylist. O zi cat mai placuta.

| ramona76 a răspuns:

Nu este prea bine sa te speli la un interval de timp asa de scurt. Cel mai indicat sampon este Garnier...depinde si de scalp si grosimea firului de par(de ex:la cei care au scalpul predispus mai tare la matreata de cat celelalte as recomanda clear for men curata foarte bine, chiar daca sunteti femei). In schimb samponul Garnier aici poate face ravagii si matreata mai multa decat aveati inainte sa va spalati.De obicei parul se unge atunci cand umblam cu mana in el tot timpul, scalpul eilberand ca un fel de solutie(seamana cu un gel de par)si tot umbland cu mana in par, acea solutie se extinde tot mai mult pe firele de par, rezultand asa zisul par uns. Cel mai indicat ar fi sa faci un tratament cu alge sau cocos, si inainte de a te spala pe cap sa-ti aplici un balsam si sa-l lasi sa actioneze 20-30 de minute. Dupa aceea te poti limpezi si te poti spala cu sampon.Acest tratament trebuie facut de cel putin 3 ori pe saptamana pentru parul gras. Dupa aceea poti reveni la spalarea normala si te potispala din patru in patru zile.Mult succes

| angel4U_9160 a răspuns:

Incearca samponul clear olive control, care previne ingrasarea rapida, incearca sa te speli din ce in ce mai rar dar nu brusc.Nu folosi balsamul foarte des si incearca sa te clatesti cu otet de mere si zeama de lamaie care o sa-ti ofere si o stralucire naturala a parului. Sper sa-ti fie de folos!winking puphappy