| ColorfulRainbow a întrebat:

Din pacate parul meu se unge repedesad.
Nu imi place deloc asta.
Trebuie sa-l spal de doua/trei ori pe saptamana si am auzit ca nu e sanatos sa fie spalat prea desstraight face.
Altele il spala doar 1 data pe saptamana si chiar si in ultimele zile le sta frumos.
Ce sampon sa folosesc? Sau ce tratament natural stiti?
Multumesc anticipat! big grin

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Frecventa normala a spalarii pe cap este o data la 3 zile iarna si ceva mai des vara. Cei care se spala o data la o saptamana au parul uscat si ceva probleme de igiena personala.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Va trebui sa faci un exerciru de vointa si sa te straduiest sa-l speli din ce in ce mai rar, pana ajungi la o data pe saptamana! Sa-ti explic cam ce se intampla cand il speli des:golesti glandele sebacee de la nivelul scalpului foarte des si pielea se apara si fabrica grasime si mai des decat o golesti tu.Atunci cand te speli mai rar, grasimea care este in glande se imparte pe firul de par uniform si in mai lung timp! Prin absurd, daca te-ai spala o data pe luna pe cap si corpul ar sti asta, la o luna s-ar ingrasa parul de la glandele sebacee! Am facut o explicatie plastica, ca sa intelegi! Desigur, ramane la latitudinea fiecaruia sa faca cum crede de cuviinta.Eu nu propovaduiesc aici mizeria! Poti face dus zilnic dar parul sa-l speli mai rar! Desigur daca nu este imbacsit! Uite si parerea unor specialisti:
http://www.divahair.ro/frumusete/ingrijirea_parului/solutii_pentru_par_gras

lolita
| lolita a răspuns:

Foloseste un sampon special pentru par gras, oricum te sfatuiesc sa te speli de 2-3 ori pe saptamana deoarece parul se murdareste cu praf.

| PinkY a răspuns:

Poi, cam aceeasi problema o am si eu, trebuie sa`mi spal parul de doua ori pe saptamana. Din pacate lucrul asta tine de organismul fiecareia dintre noi, de cat sebum secreta. Am inceput sa iau de cateva zile zinc, am citit undeva ca ajuta la reducerea cantitatii de sebum produse de organism. Astept rezultate. Incearca si tu. Bafta!

| BlueEyes a răspuns:

Eu imi spal parul o data la doua zile, rar la trei...si nu am probleme, adica nu mi se ingrasa parul :)Dar cum ti-a raspuns cineva, asta depinde de organismul fiecaruia, eu stiu... Uite un site:http://www.topsanatate.ro/......st.html.Te pup :*

| BlueEyes a răspuns:

Eu imi spal parul o data la doua zile, rar la trei si nu am probleme, adica nu mi se ingrasa parul :)Dar cum ti-a raspuns cineva, asta depinde de organismul fiecaruia, eu stiu. Uite un site:
http://www.topsanatate.ro/......post.html.
Te pup.