| maraa_9303 a întrebat:

Am nevoie de niste tratamente naturiste pentru urmele lasate de acnee.Va multumesc mult. Dau funditabatting eyelashes

4 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Am citit mai demult pe un site, in primul rand conteaza ff mult alimentatia, trebuie sa mananci cat mai mult: spanac, varza, sa eviti cel mai mult: pastele fainoase, condimentele, muraturile, grasimile, prajelile, in nici un caz: branzeturi, mezeluri, afumaturi, sarea in cantitati mari.
e o reteta cu castraveti:
Marunteste 2 castraveti (de dimensiuni mici) fara sa le inlaturi coaja si adauga peste amestecul obtinut doua pahare cu apa clocotita. Lasa sa se infuzeze timp de patru ore, iar cu aceasta lotiune iti poti sterge tenul seara, dupa ce te-ai demachiat. Eficient in tratarea acneei este si sucul proaspat obtinut din frunze de patlagina.

Aplica pe suprafata tenului o masca obtinuta prin amestecarea pudrei de argila alba cu suc de castreveti sau suc de varza proaspat si las-o sa actioneze asupra tenului timp de un sfert de ora. Dupa ce s-a uscat, aceasta se indeparteaza cu apa minerala decarbogazificata.

Rezultate vizibile in stergerea si vindecarea urmelor lasate de acnee se obtin si prin aplicarea pe zonele afectate de comprese cu infuzie de rochita randunicii sau de panseluta de camp.

| AngelaLily a răspuns:

Pentru urme, cicatrici cea mai buna este crema naturala de tataneasa. O gasesti la plafar si costa in jur de 4. 5 sau 5 lei cutiuta.Eu inainte sa imi aplic crema de fata, in fiecare seara imi aplic crema de tataneasa, nu numai ca vindeca urmele si iritatia dar lasa pielea fina si nu iti mai apar atatea cosuri. Dar aplic-o doar seara inainte de culcare ca iti lasa fata cam lucioasa, straluceste si nu poti sa iesi pe strada asa, pana dimineata dispare luciul si tenul este superb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea incerca cu crema de galbenele sau ulei de ricin(am citit intr-o carte de remedii naturiste ca ar fi bun pentru pete). Dar cel mai bine e sa le lasi asa, oricum trec de la sine in cateva luni(5).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. am si eu problema cu cosurile si chiar cu urmele lasate ...am deacum ceva timp de cind ma konfrunt cu ele deacum nu mai stiu ke sa fac. dati-mi si mie fa rog fff mult ceva sfaturi. mersi mult.sukes voua