| Questo a întrebat:

Am notele 5, 4, 4 si 7 in teza! Cat imi iasa media?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aduni primele trei, împarți la trei și nota finală adunată cu cea din teză și împarți la doi pentru nota finală a mediei.
E greu... să calculezi!
Pa, pa.

19 răspunsuri:
| Miina a răspuns:

Buna
5+4+4=13
13:3=4,3(3)
4,3(3)x3+7=19,9(9)
19,9(9):4=4,97 -deci 5!happy

| emy a răspuns:

Depinde cum se calculeaza media acum. Daca se face media aritmetica a notelor(se aduna notele, se imparte la nr. de note, rezultatul se aduna cu nota de la teza, si apoi se imparte la 2, atunci iti va iesi media 6.75. Deci asa se face: 5+4+4=13, 13:3=4.33, 4.33+7=11.33, 11.33:2=5.66.
Daca, insa, se face media ponderata a notelor (se face media aritmetica a notelor, aceasta se inmulteste cu 3, rezultatul se aduna cu nota de la teza, si apoi totul se imparte la 4)., atunci iti va iesi media 5. Deci: 5+4+4=13, 13:3=4.33, 4.33*3=13, 13+7=20, 20:4=5 sau uite asasad4+5+5)/3=4.33*3=13+7=20/4=5. Deci iti va iesi media ori 5.66, ori 5. Sper ca am putut sa iti fiu de folos. A... si sper sa nu te superi pe mine, dar intrebarea asta trebuia sa o incadrezi, mai degraba, la categoria o"informatii utilitare", decat la beauty&fashion. Nu prea are legatura una cu cealalta. In plus, risti sa te trezesti cu o observatie din partea unora de pe acest site.

| BlackShadowz a răspuns (pentru emy):

13: 3= 4, (3) adica 4

| MioaraParalescu a răspuns:

Nu stiu daca am calculat bine dar media iti iasa 5. Daca nu mai ei o nota rea, poti trece.

| TƎD a răspuns:

Salut stai sa iti explic faci media aritmetica fara teza(la tine iese 4.33) o inmultesti la 3 si iese 12.99 si spunem ca este 13 aduni cu teza si iti da 20 si imparti la 4 IAR MEDIA TA ESTE 5

| Tso a răspuns (pentru TƎD):

Nu spunem ca este 13. Pentru ca media se calculeaza fix, cu toate zecimalele. Asa este corect.
Tie iti iese media: {[(5+4+4)/3]*3+7}/4 = [(13/3)*3+7]/4 = (4.33*3+7)/4 =(12.99+7)/4 = 19.99/4 = 4.99. Adica 5.

| TƎD a răspuns (pentru Tso):

Eu m-am gandit sa ii dau mai simplu dar ai mare dreptate

| Tso a răspuns (pentru TƎD):

Te-ai gandit bine, ca daca nici media nu o poate calcula singur/a...

| wintage a răspuns:

{[(5+4+4)/3]*3+7}/4=5
5 e media... nu ramai corigent!

| ionutzz2590 a răspuns:

E logic ca iti iese 5

| ionutzz2590 a răspuns:

Aduni toate la olalta si imparti la cate sunt asadar 5+4+4+7=20 inpartit la 4 note= 5 fix

| XanderLightBow a răspuns:

7, ca medie se trece nota de la teza. ( numai la care ai dat )

| Tso a răspuns (pentru XanderLightBow):

Nota de la teza nu se trece ca medie.

| AyameSte a răspuns:

5 fixbig grin fundita?

| bernarddima a răspuns:

Iti iese media 6

| bernarddima a răspuns:

Doamne voi sunteti prosti cum sa va iasa media 5. Se calculeaza astfel 5+4+4=13:3=4,(3) adica 4 + 7=11 : 2= 5, 5 media 6

| Alias2032 a răspuns:

2.83 (funditaaaaa)

| DreaMyDreaMz a răspuns:

Iti iese media 5 big grin bv imi dai funda?happy

| ExTrAvAgAnCeE a răspuns: