| CalinaXandra a întrebat:

Am o dilema. Părul se tunde când e uscat sau ud? De ce în unele saloane procedura e pe par uscat și în altele pe parul ud?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Depinde de textura parului.De obicei parul umed este mai usor de tuns, se aseaza cumva mai uniform, pe cand cel uscat o poate lua in toate partile si e un cosmar sa tunzi in layere sau alte din astea, sa ai precizie.

| ioana748 a răspuns:

Cum naiba sa tunzi pe uscat?
Se tunde pe ud si se finisează pe uscat.
Dar, nu mai zic nimic, caci de multe ori vad femei care lucrează la salon cu parul varza in cap.

| OxyAliA a răspuns:

Unele saloane preferă să taie părul uscat pentru a vedea mai bine textura și forma naturală a părului, în timp ce altele preferă să taie părul umed, pentru a obține o linie de tăiere mai precisă.

Deci, ambele variante de tuns sunt bune, dar eu de obicei, o fac și recomand mai mult pe părul umed.

| CalinaXandra explică (pentru OxyAliA):

Și care intind parul cu placa, indiferent ca e proaspăt spălat de acasă sau puțin mai uleios și apoi îl tund?laughing mi s-a făcut de 2 ori procedura și m-am ridicat de pe scaun

| OxyAliA a răspuns (pentru CalinaXandra):

Nu există.
Îndreptarea părului se face numai cu acordul clientului, și asta după ce părul este tuns și apoi uscat bine. Tunsul se practică fără placă, fiindcă riscul de a se arde părul este unul foarte crescut (la tuns pe părul umed)

Da. În cazul în care părul suferă de o degradare sau de niște fire arse, atunci Hairstylistul poate recomanda o tunsoare suplimentară, pentru regenerarea părului, dar în rest, nu. Este total exclus.

| OxyAliA a răspuns (pentru OxyAliA):

Și încă ceva, ca un pont :

În cazul în care părul este ceva mai creț, atunci este indicat ca tunsoarea sa fie pe părul umed, fiindcă atunci are o textură mai dreaptă.

Dar dacă părul este ceva mai drept sau ușor ondulat, atunci se poate aplica și tunsoarea pe părul uscat.