| IrinaAniri a întrebat:

Am o mare problema cu somnul, nu pot sa adorm inainte de 1 si nu pot sa ma scol inainte de 9, si chiar daca ma fortez sa ma scol de dimineata tot nu pot sa adorm. ce pot sa fac? cel mai bun raspuns: FUNDA

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Este posibil sa nu dormi din cauza stresului, chiar eu ieri am fost stresata de nu am reusit sa adorm pana la 6 dimineata dupa care la 10 m-am trezit si am fost toata ziua obosita.Sau este posibil sa ai insomnie,foarte multe persoane au aceasta problema, ai putea citii o carte sau lectia in ziua urmatoare pentru scoala sau sa mergi la medicul de familie.Un program sa iti faci e c-am greu si eu am incercat mai demult si sa nu faci prostii sa iti cumperi nu stiu ce medicamente care cica te adoarme si asa, poti murii de la ele si sansele sunt foarte mari!
Mult Succes!

| Vasybulan a răspuns:

Incearca sa iti creezi un program. De exemplu te trezesti de dimineata(pe la 7-8), faci tu ca faci, poate ca si muncesti un pic(cat sa iti consumi energia), iar seara pe la 8-9(max. 10) sa fii in pat. Si lasa facebookul sau orice altceva. Si un mic sfat, incearca sa bei seara ininte de culcare un pahar de lapte. Pe bune. Favorizeaza aparitia starii de somnolenta.
big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culcate la ce ora simti tu ca poti adormi dar puneti ceasul sa sune la 7-8, cum ai tu nevoie. Chiar daca seara te culci mai devreme sau mai tarziu ora de trezire sa fie aceiasi. La mine a mers, mi-am mai exhilibrat cat de cat programul si acum ma trezesc fara ceas la ora care trebuie. happy

| WizKhalifaa a răspuns:

Am avut si eu problema asta. E pe baza nervoasa, adica de la stres, ganduri etc. Cumpata-ti Eurovita Anti-Stres, chiar isi fac bine efectul, contin nu stiu ce extract dintr-o planta sedativa.