| Invictusman a întrebat:

Bună!

As vrea sa ma angajez, dar in ultima perioada reușesc sa dorm între 3 și 5 dimineața și ma scol la 11-12.
Cum pot sa remediez acesta problema sa dorm de exemplu la ora 23:00? Menționez ca sufăr de depresie crunta, mai ales după ce mi-o decedat mama anul trecut si dorm mult, când ma trezesc din nou ma ia somnul de vreo 2 ori la rand în ultima perioada nu știu ce ar putea fi, sau are legătură ca iau xanax, o pastila pe zi?
Câteodată mai ma trezesc la 8 dimineața sau 9 și brusc cum ma trezesc ma ia somnul, trebuie sa ma forțez sa nu adorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ia cu ceai seara.
Stai 24 ore treaz poate reușești sa dormi 6 orehee hee
Din cauza ta nici eu n-am putut dormi aseară și îmi făcusem program de dormit la 00:00 cel târziu sad

| Invictusman explică (pentru Catrice):

Nici eu din cauza ta, te dau în judecata sa fi ready ok?

| Invictusman explică (pentru Catrice):

Tu mai provocat și silent. Sunteți faine faine.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

N-am făcut nimic boss, tu ești de vina...și asa frumos dormisem de la 1 la 3 jumate și 2 ore după m-ai blestemat să-mi amintesc o melodie în timp ce îmi era foame crying

| Invictusman explică (pentru Catrice):

Sunteti adorabile și tu și silent, fetele cu cea mai puternica personalitate de pe TPU.
Fără voi e mort TPU.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Eh sunt destui trolișori care sa compenseze lipsa laughing

| Invictusman explică (pentru Catrice):

Nop sunt penali.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

O sa apară unu' ca lumea cât de curândhee hee

| Invictusman explică (pentru Catrice):

Despre ce melodie era vorba?
Spune-mi o și mie happy

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Ceva tristut, recomandase yt un duo și mai jos la recomandări era alta pe care o știam da nu știam ca e același cântăreț și am petrecut noaptea încercând să-mi dau seama cum de nu am realizat ca e același tip sad
A, e din anime melodia, deci n-o să-ți placa laughing

| Invictusman explică (pentru Catrice):

Ah, bine, tot un copil ai rămas :p

| Adrian5575 a răspuns:

Trebuie sa iti impui sa treci peste depresie si peste decesul mamei, altfel nu o sa iti iasa nimic din ce vrei sa faci. O sa te tina mereu pe loc. Esti barbat, ia atitudine. Daca crezi ca pastilele iti fac rau, nu le mai lua.

| Țoglă a răspuns:

Te trezești dimineața la 7, 8 și nu te mai culci până seara. Fă asta câteva zile la rând.

| Dintrebare a răspuns:

Ai putea incerca in loc sa te culci la 5 dimineata, sa nu te mai culci deloc si sa astepti sa se faca seara. Bei o cafea daca mori de somn. Dupa 24 de ore de lipsa a somnului, sunt sanse mari sa ti se faca somn natural. Si eu as zice sa vorbesti cu psihiatrul. Daca deja iei xanax si starea ta este foarte proasta in continuare, inseamna ca nu da rezultate prea bune tratamentul. Sau ai putea incerca sa mergi la psihoterapie in paralel. Ca sa iti fie bine pe termen lung si cu somnul si cu toate de depresie trebuie tu sa scapi de fapt.

| Invictusman explică (pentru Dintrebare):

Mulțumesc pentru răspuns.

| Pamanteanul a răspuns:

Azi dormi la 3 noaptea Maine dimineață trezește-te la 8, și seara la 11 o sa fi obosit, și eu am problema asta, noaptea nu am somn, dar e pentru ca ma trezesc târziu, deci trezește-te devreme ca să dormi devreme, omul trebuie sa stea 15 ore treaz, iar dacă tu te trezești la 3 ziua, e normal sa dormi târziu noaptea, și eu vreau sa remediez problema și sa muncesc, eu stau la mama și nu am nici un prieten și nici prietena, mama e singura cu care comunic real.

| Invictusman explică (pentru Pamanteanul):

Ai dat un răspuns foarte bun.
Da, trebuie sa renunțăm și la cola.

| Pamanteanul a răspuns:

Și nu mai lua xanax, eu nu iau nici un medicament și e mai bine fără.

| Invictusman explică (pentru Pamanteanul):

Am fobie sociala urata nu prea pot fără xanax

| Pamanteanul a răspuns:

Ai nevoie sa stai 15 ore treaz, deci trezește-te mâine la 8 chiar dacă dormi azi foarte târziu, trezește-te la 8 ca să stai mâine treaz 15 ore, aia înseamnă că o să dormi mâine noaptea la 12 noaptea ca o sa fi obosit natural după 15 ore treaz, forțat nu se poate din moment ce nu ai somn.

| Pamanteanul a răspuns:

La ce ora te-ai trezit azi?

| Invictusman explică (pentru Pamanteanul):

La 12, dar nu prea pot sa ma dau jos, ma trage patul nu știu, nu am motivație, nu am energie, nu am nimic. Depresia ma tine și pana la 3 - 4 după masa câteodată în pat, nu simt nevoia sa ma dau jos din pat deși vreau, ma blestemat maica-mea ca m-am certat cu ea.

| Pamanteanul a răspuns:

Dacă te scoli la 12 e normal sa dormi la 3, ca aia înseamnă că stai treaz 15 ore, deci trezește-te forțat câteva zile la 8 ca să fi obosit după 15 ore și sa adormi la 11 noaptea natural, forțat sa nu dormi.