| IrinaAniri a întrebat:

Voi la cat va culcati? eu am o problema cu somnul si nu pot sa adorm mai devreme de 2 si nu pot sa ma scol mai devreme de 9. si daca ma scol la 7 tot la 2 adorm, ce pot sa fac ca sa adorm mai devreme?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și eu sufăr de insomnie, dorm foarte puțin.
Trebuie să mergem la medic!
Pa, pa.

| Céline7 a răspuns:

Ar fi bine ca sa te bagi in pat pe la noua iar pina se face zece o sa adormi, incearca sa nu prea stai mult pe net, si incearca sa adormi

| kaTTsu a răspuns:

Te sustin, nu sunt adeptul somnului, dar cand cad, ma las dus de val, tin cont ca imi trebuie si odihna, uneori cafeaua mai da roade (capuccino sau 3 in 1) nu prea beau cafea.

| mesabbsta a răspuns:

Si eu fac la fel, e chestie de rutina, daca te-ai obisnuit sa te culci tarziu o sa-ti fie greu sa incepi sa te culci devreme. dar poti sa incerci sa te culci cu jumatate de ora mai devreme, apoi dupa cateva zile cu o ora si tot asa

| maria11579 a răspuns:

Asa face si sora mea. Sfatul meu este sa renunti la somnul de dupa-amiaza si la 10 sa fi in pat, chiar daca nu te culci imediat. Poti citi cateva pagini dintr-o carte pana adormi.

| mixxjim a răspuns:

Problemele cu somnul de genul asta apar ori daca esti prea obosit/stresat, ori daca esti prea odihnit - deci tu stii cel mai bine care-i situatia si ce trebuie sa faci. niste aer liber si miscare face bine in ambele cazuri, incearca sa ai activitati variate in cursul zilei, sa simta creierul nevoia sa se odihneasca. daca problema se agraveaza, poate n-ar strica sa mergi la un medic si sa faci niste analize, sa nu fie vreo lipsa de calciu sau ceva de genul asta. succes!

| rutanklan a răspuns:

Da-ti lumina la ecran mai scazuta. Nu asculta muzica energica cu cel putin o ora inainte de culcare. Deschide-ti geamul sa intre aer curat. Nu incerca sa citesti sau sa rezolvi probleme dificile. Eventual poti asculta chillout/lounge/ambient cu ochii inchisi. Si daca nu functioneaza fa o plimbare sau ceva exercitii fizice sa te oboseasca un pic. Bea un ceai de tei. Nu mai bea cafea/cola ceai negru/verde dupa 19 seara. Nu manca dulciuri inainte sa dormi(creste glicemia si corpul devine energic). Nu iti fa griji la ziua de maine. Think of nice happy thoughts.

Eu de exemplu ascult clipuri in care oamenii soptesc usor, ASMR si cam in 30 de minute adorm.

| catalynx a răspuns:

2, 3 noaptea

| SDC a răspuns:

Adormi tarziu pentru ca nu faci miscare ia fa miscare 1 ora pe zi sa vezi ca adormi la 10.

| ralusycretz a răspuns:

La fel mi se intampla si mie. nu ma pot obisnui cu noua ora. laughing cica ar fi un bun "somnifer" ceaiul de tei. bafta la scoala!

| Stefanless a răspuns:

Poti incerca tot felul de leacuri babesti, gen ceaiuri.
Dar ai putea sa faci in asa fel incat sa faci un efort fizic inainte de culcare si sa te culci pe la 10 - 11...
Somnul apare atunci cand corpul tau crede ca ar trebui sa faci o pauza de la activitatile tale si sa isi "reincarce bateriile", din punctu meu de vedere ar trebui sa incerci faza cu obositu happy dar ai putea incerca si cu ceaiurilewinking
In legatura cu trezitul... te-ai putea obisnuii cu trezitul inainte de 9 daca faci asta zilnic(pui alarma), iti va intra in ceasul tau biologic si asa te vei obisnuii.

Stefan.