| XAndreeaAndreeaX a întrebat:

Am o prietena care pana acum s-a ras pe corp doar cu lama si evident nu e la fel de fina ca mine ( cat a stat la mine 2 zile m-am epilat peste tot mai putin zona intima cu epilatoru ). I-am pus si ei alt cap si a zis ca o doare..intrebarea este cu ce sa o sfatuiesc sa se faca pentru a nu mai continua cu lama si care ar fi tratamentul dupa atatia ani de lama( face si fire sub piele si cosuri ) chiar trebuie sa scape de lama, mai ales ca pe linia bikinilor zona cu par este mult in afara spre picior.

Răspuns Câştigător
| PikaPikaChuChu a răspuns:

In aceeasi situatie ma aflam si eu
Dupa 7 ani de lama mi-am luat inima in dinti si am mers la salon
Initial m-am facut doar pana la genunchi(doare ca dracu, nu va mint), urmatoarea sedinta am facut programare la epilat lung(sincer iti spun ca atat cat a durut pana la genunchi nu a durut deloc de la genunchi in sus-poate pentru ca e parul mai fin, e mai mult puf, deci acolo sa stea linistita ca nu doare)
La a treia sedinta m-am programat si pentru epilat axile(si acolo doare, mai ales ca trebuie sa puna de mai multe ori)
Oricum, merita durerea, rezultatele sunt superbe, desi la inceput o sa ii creasca fire de par sub piele, cu timpul dupa vreo 4 sedine nu va mai avea probleme din astea
Eu ii propun sa se apuce de epilat la o luna dupa ce a folosit ultima oara lama, si ca tot vine toamna si frigul sa stea calma ca nu o sa isi mai arate picioare. Astfel la vara o sa aiba o piele super fina
Personal, eu nu suport epilatorul si nu mi se pare ok de folosit pentru ea, care nu l-a folosit never. Mai intai ar trebui sa apeleze la o cosmeticiana. Eu folosesc epilatorul dupa 5 luni de epilat la salon
Costurile nu sunt asa mari, sunt suportabile in comparatie cu rezultatul
Succes

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Fie cu epilatorul, fie cu ceara, fie cu crema epilatoare.

Epilatorul si ceara dor ambele destul de rau, insa rezultatele dureaza cel mai mult. Sfatul meu ar fi sa incerce sa treaca peste durere. Eventual, inainte de epilare, isi poate lua o crema care diminueaza durerea de la farmacie.

| vocea a răspuns:

In primul rand a gresit inca de cand s-a epilat cu lama, in cel de al doilea rand lama transmite foarte multe inflamatii si iritatii din cauza taieturilor, adica pielea se face mai urata s4 cicatrizeaza, ei bine draga mea trebuie ca aceasta schimbare sa vina la ea si sa se duca la farmacie sa intrebe de solutii sau creme care o poate ajuta, apoi daca cei de la farmacie cred ca este mai grav o sa o trimeata la un dermatolog si s-a rezolvat, daca nu sa incerce sa se epileze cu crema depilatoare sau cu bigul fiindca eu cred ca m-ai mult ii este frica de ceva ce nu ii face rau daca se ingrijeste apoi si isi da cu parfum sau spirt pe picioare ca sa se dezinfecteze succes d4aga mea

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

You should wax her pussy

| LValentina a răspuns:

Crema depilatoare poate fi o solutie, insa nu una care da rezultate destul de bune precum epilarea cu aparatul sau cu ceara. Nu este dureroasa. Eu prefer Aparatul si ceara de epilat deoarece lasa pielea fina. Recomandai prietenei tale sa le incerce pe toate, la inceput pe maini sau picioare unde durerea nu este atat de mare, iar la final sa aleaga calitatea. Dupa epilarea cu aparatul sau cu ceara dureaza ceva timp pana ce parul sa creasca, iar la crema sau ras parul creste imediat, de la ras se irita, iar crema are un miros destul de urat. Spune-i care sunt avantajele si dezavantajele si ea va alege. Succes!