| Sapphire a întrebat:

Am observat ca de cand au inceput caldurile astea, tenul meu se ingrasa mai mult. Mai exact zona T este problema. Folosesc o crema abraziva exfolianta de la ClearSkin pentru ce am eu, dar sincer, dupa aproximativ o ora tenul meu isi revina la "normal". Cum as putea scapa de excesul de sebum pentru mult mai mult timp?

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai tocmai asta este problema, ca il exfoliezi. Operatiunea asta este agresiva si pielea secreta mai mult sebum pentru aparare. Ca sa scapi de problema asta ar trebui sa folosesti un sapun pentru ten sensibil, si eventual o crema hidratanta, sau clateste cu ceai de musetel.

| ovidasmihai a răspuns:

Încearcă să nu foloseşti produse de curăţare foarte puternice (mai ales cele abrazive cum e cea pe care o foloseşti tu). Astfel, tenul are tendinţa să se îngraşe mai repede şi mai des. Îţi recomand ca vara să te speli dimineaţa foarte bine cu apă minerală, apoi să te hidratezi cu o cremă pentru ten gras (cu factor de protecţie dacă se poate). De asemenea, ar trebui să elimini fondul de ten (dacă foloseşti) din rutina zilnică, pentru că şi acesta îngraşă pielea (chiar dacă este special pentru tenul gras). Totuşi, dacă nu poţi renunţa la fond, aplică-l la vreo 5-10 minute după ce te-ai dat cu crema. Un alt sfat ar fi să ai la tine mereu un pachet de şerveţele umede dermatologice cu rol de purificare/curăţare.