| Zellen a întrebat:

cum pot scapa de excesul de sebum de pe fata?

3 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Poate iti foloseste : schimbdeocazii.com/frumusete/lupta-acnee-in-luna-sau-retur-bani

| Cristinaaa57 a răspuns:

Pai...nu o sa dau copy paste ca altiilaughing, o sa-ti zic din propria mea experientalaughing 1.Nu te spala prea des pe fata pentru ca o sa fie si mai rau, spala-te de 2 ori pe zi(dimineata si seara) 2.foloseste o crema exfolianta, eu folosesc crema de la Himalaya cu piersici(de 2 ori pe saptamana) 3.Sa stii ca chestia cu sebumul e si din interior, nu trebuie sa consumi in exces alimente grase 4.bea apa multa, cam atathappy

| GrapeR a răspuns:

Excesul de sebum poate fi tinut sub control cu ajutorul catorva metode de ingrijire speciale, care sa previna problemele asociate cu aceasta problema dermatologica.

- Spalati-va pielea cu apa caldura sau calie si folositi o lotiune de curatare fara aditivi sau alcool. Rezumati-va la trei spalari maximum pe zi, altfel glandele sebacee pot reactiona prin secretarea unei cantitati si mai mari de sebum.
- Folositi creme si lotiuni solare care sa nu aiba in compozitie ulei sau alte substante grase, astfel incat sa preveniti aparitia aspectului lucios al pielii.
- Utilizati un exfoliant cu actiune profunda, pentru indepartarea celulelor moarte si a urmelor grase de pe suprafata pielii, cel putin o data la 2-3 zile. Aplicati apoi o crema hidratanta pe baza de apa.
- Consumati multa apa in fiecare zi, astfel incat sa va mentineti pielea bine hidratata si sa eliminati mai usor toxinele.
- Reduceti aportul zilnic de zahar, sare, cofeina si alimente prajite (evitati folosirea uleiului cand gatiti).
- Consumati cat mai multe alimente degresate si bogate in proteine, cereale integrale, fructe proaspete si legume verzi.
- Renuntati la fumat, deoarece acest viciu declanseaza dilatarea porilor si irita pielea., agravand seboreea.
- Urmati un tratament cu multivitamine recomandat de medic (adaptat varstei, sexului si starii de sanatate), astfel incat sa va asigurati ca nu aveti o deficienta in fier, vitamina B si alti nutrienti esentiali pentru mentinerea sanatatii pielii.
- Utilizati exclusiv produse cosmetice si de ingrijire care sunt create special pentru pielea grasa.
- Cand va samponati parul, evitati masajul viguros al scalpului, apa fierbinte si clatitul insuficient toti acesti factori stimuleaza intens glandele sebacee si conduc la secretia unei cantitati si mai mari de sebum.
- Nu folositi uscatorul de par pozitionat prea aproape de scalp, intrucat temperatura ridicata va usca agresiv pielea si va determina suplimentarea productiei de sebum.
- Evitati produsele antiseboreice care au in compozitie alcool, deoarece acestea dezechilibreaza nivelul pH-ului normal al pielii.
- Renuntati la obiceiul de a va plimba mainile prin par, intrucat sebumul se extinde mai usor catre celelalte radacini ale firelor de par.
- Daca va spalati parul foarte des, rezumati-va la o singura samponare, astfel incat podoaba capilara sa poata fi clatita corespunzator.
- Ultima clatire a parului este bine sa fie realizata cu apa calie (rece pe cat posibil), astfel incat sa fie inhibate glandele sebacee.
- Masati-va scalpul de doua ori pe saptamana cat parul este inca uscat (intotdeauna inainte de spalare), pentru evacuarea sebumului din foliculii de par si eliminarea lui completa prin samponare si clatire.