| DoarOUrata a întrebat:

Am tenul gras, dar de doua zile mi-au aparut pe fata niste cosuri mari si dureroase, localizate in obraz si barbie.Cum as putea scapa de ele cat mai repede?

Răspuns Câştigător
| chibiusa a răspuns:

In primul rand trebuie sa tii cont de igiena fetei. ai tenul gras (la fel ca si mine) si necesita o atentie aparte. dimineata si seara trebuie curatat cu un gel (eu folosesc gelul de curatare de la normaderm vichy), apoi pielea trebuie hidratata.
nu iti stoarce cosurile: la inmormantarea unuia vin cel putin 6 rude.
mai bine pune spirt, tamponeaza-l cat de des poti. nu-l atinge si nu-l bazai mai ales daca e de ala dureros.
aplica pe fata masca pe baza de lamaie, sau inmoi o discheta demachianta in zeama de lamaie si tamponezi zona cu probleme.

ar mai fi o metoda pe care o aplic doar in cazuri extreme: vechea pasta de dinti laughing stiu ca suna aiurea dar functioneaza (depinde de cos). cam intr-o noapte scap de cos, dupa ce l-am spirtat pe timpul zilei.

cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog si probabil sa folosesti zinerit.

4 răspunsuri:
| n?M? a răspuns:

Buna. da-ti pe ele cu pasta de dinti si dupa aia cu putin spirt.
Pa, pa. Fundita?

| Bubutita a răspuns:

Nu este bine sa folosesti fond de ten.Cel mai bine este sa te dai cu argila(se gaseste la plafar).tii tratament o saptamana si stau cu ea pe fata jumate de ora pe ceas.Sau daca nu te speli bine si te dai cu solutie pe nume(Lara)este foarte buna.Eu m-am dat cu argila si nu am continuat tratamentul de proasta.dar 3 zile cat m-am dat au trecut.tongue

| DعeutZa a răspuns:

Eu de obicei le storc.pentru ca nu le suport si dau cu spirt.sau putin fond de ten pentru ca le usucahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul cosurilor in piele(si dupa descriere,despre asta este vorba),oricat de incredibil ar parea,fondul de ten face minuni(dar NUMAI in cazul cosurilor in piele). Aplica o cantitate foarte mica de fond de ten pe fiecare cos(seara,inainte de culcare,dar numai pe cosuri,nu pe toata fata)si lasa-l sa actioneze pana a doua zi. Poti face acelasi lucru si dimineata(si il lasi sa actioneze cat mai mult timp).In cateva zile, vor trece, iar durerea va trece de la sine.Nu le stoarce, deoarece se va face rana si va ramane semn(care se va trece in timp, in schimb).