| necunoscuta123 a întrebat:

Are ceva dacă adaug doua nuanțe de vopsea dar nu sunt de la aceași marca?

Răspuns Apreciat de Editori
| Mopmop a răspuns:

O regula de aur a chimiei spune ca, daca nu stii cum vor reactiona doua substante mai bine nu le combina.
Poti face o reactie alergica de nu te vezi.
Asa incat sfatul meu este sa nu le combini.
Greseala care o fac unele femei sau barbati cand combina produse de curatenie e cea mai periculoasa!
Clorul si cu detratantul nu trebuie combinate niciodata!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar macar sunt aceeasi nuantă? Poate daca le amesteci vei avea o culoare mai deschisă a părului sau mai inchisa, nu stim, tu incearca dar daca nu i ti place cum o sa i ti iasa culoarea parului va trebuii saa astepti un an pana sa il decolorezi, ca daca il tot vopsesti nonstop agresezi firul de par si o sa i ti cada parul, banuiesc ca esti tînără nu ai vrea sa chelesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de compozitia chimica a celor doua marci, daca este aceeasi si daca sunt compatibile una cu cealalta.
Unele vopsele sunt pe baza de apa, altele henna, altele contin amoniac... samd.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e tocmai ok dar eu am combinat si de la aceeasi marca si de la marci diferite. Important e sa fie ambele cu amoniac sau ambele fara amoniac

| necunoscuta123 explică (pentru Furnicuta000):

Loncolor și Garnier e bine?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru necunoscuta123):

Trebuie sa-mi spui si ce coduri au

| CassiusAlexander a răspuns:

Păi pur și simplu se va crea o culoare mediană ca urmare a combinației între cele două. Dacă asta vrei e foarte bine.