| Christyne a întrebat:

Aş cam vrea să mă tund dar nu ştiu cum sau dacă să mă tund.Fizionomia fetei mele este rotunda...Am avut tot felul de tunsori în cap...de la peărul pana la umeri(gen Andreea Esca) la tonsoarea aceea cu moţ(funky). Am avut 3 tipuri de breton(într-o parte, rar şi des). Acum vreau din nou o schimbare şi nu ştiu cumthinking M-ar incanta un bob mai lung asimetric dar cred ca fizionomia feţei nu imi permite. Voi ce ziceţi? Aţi putea să imi lăsaţi linkul de la o poza drept exemplu? Mulţumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Eu ti-as recomanda un bob a la victoria beckham, cred ca ti s-ar potrivi, un pic filat ca sa para mai funky, bafta multa si pentru mai multe informatii despre beauty, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

| lenyia a răspuns:

O fata rotunda are lungimea si latimea cam de aceeasi dimensiune. Linia parului din dreptul fruntii este de obicei lata, obrajii sunt proeminenti, barbia nu este pronuntata iar gatul pare sa fie scurt.

Atunci cand esti in cautarea coafurii potrivite, pe langa forma fetei trebuie sa iei in considerare si lungimea, textura si greutatea parului tau, dar si varsta si stilul tau de viata.

# Daca vrei sa-ti faci breton, fa-ti unul cat mai filat, intrucat cel drept si cel bogat fac fata sa para si mai rotunda.

# In general, ar trebui sa optezi pentru coafuri care adauga lungime sau inaltime fetei.

# Alege stiluri care tin parul pe langa fata si evita taparea parului, in special a celui din partile laterale ale fetei.

# Evita plasarea buclelor chiar langa obraji, intrucat acest lucru adauga profunzime fetei. Nici bobul nu este o frizura potrivita pentru ca accentueaza obrajii.

Tunsori scurte

Cea potrivita Este tunsoarea care adauga inaltime fetei si o face sa para mai lunga.

Cea gresita Evita buclele sau taparea parului, in special a parului din zona obrajilor.

Tunsori medii

Cea potrivita Prinde-ti parul si da-l peste urechi pentru a obtine o fata mai subtiata. Acest lucru va face va fata ta sa para ovala. Renunta la coafurile cu breton si lasa-ti fruntea libera pentru crearea iluziei de forma alungita a fetei.

Cea gresita Evita bretonul intrucat iti va micsora fata si va accentua rotunjimea si profunzimea ei.

Tunsori lungi

Cea potrivita Alege o coafura soft, filata si cu carare pe mijloc, lucru ce va duce la impartirea fetei in doua sectiuni lungi. Indreptarea parului este un lucru tocmai potrivit, deoarece iti da un aspect mai slim.

Cea gresita Bretonul ar trebui evitat pe cat posibil.

| pavel17 a răspuns:

Lasati parul lung pana la mijlocul coloanei si vopsestel brunet si toti baietii se vor uita la tine spunandu-si fiecare in minte "ce frumoasa este fata aceasta".