| vaniokmd a întrebat:

As dori sa imi cumpar o pereche de ochelari insa nu imi gasesc ceva potrivit, cine ma poate ajuta, un stilist sau cineva va rog ajutati-ma!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ochelari de soare sau de vedere?
Presupun că de vedere...
http://www.ochelarist.ro/? gclid=CLWBtfaarrYCFcVb3godvAgAXQ
Te pup!

| JulyStorm a răspuns:

La aia de vedere trebuie ca rama sa fie si potrivita pentru distanta ta focala. Poti avea surpriza sa dai o groaza de bani pe rama rama si cand ajungi sa iti monteze lentilele pe ea, sa iti spuna ca nu e compatibila cu necesitatile tale.
Ce scrie pe reteta la distanta focala?

| vaniokmd explică (pentru JulyStorm):

Iti spun ce scrie pe reteta: Ochiul drept (Sf; Dptr. +3, 25, Cyl; Dptr. +1, 00 Ax. 18
Ochiul stang (Sf; Dptr. +3, 00, Cyl; Dptr. +0.25 Ax. 152) Dist. Pupil. 32, 5 32

| vaniokmd explică (pentru JulyStorm):

Iti spun ce scrie pe reteta: Ochiul drept (Sf; Dptr. +3, 25, Cyl; Dptr. +1, 00 Ax. 18
Ochiul stang (Sf; Dptr. +3, 00, Cyl; Dptr. +0.25 Ax. 152) Dist. Pupil. 32, 5 32

| JulyStorm a răspuns (pentru vaniokmd):

Distanta focala e trecuta la rubrica DP si e data in milimetri. Ar trebui sa existe si la tine pe reteta.
Anyway, daca e mai mare de 60, ar tb sa iti poti alege orice rama. Daca e mai mica, orienteaza-te spre rame micute si inainte sa o cumperi cere totusi sfatul tehnicianului de la optica.

| HeadHunterzz a răspuns:

Cumparati lentile mai bine. nici nu o sa se vada ca ai si sunt mult mai calumea. big grin

| vaniokmd explică (pentru HeadHunterzz):

Am lentile de contact, imi irita ochiul, multa bataie de cap, vreau ochelari